Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.06.2005, sygn. PP/443-26/05, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej, sygn. PP/443-26/05

Dostawca wystawił dnia 01.03.2005r. fakturę VAT dokumentującą zakup przez Spółkę towarów handlowych na kwotę brutto 25.000zł. Następnie dnia 17.03.2005r.dostawca obniżył wartość towarów wystawiając na tę okoliczność fakturę korygującą o kwotę brutto 5.000zł. Pytanie podatnika brzmi: czy Spółka może skompensować obie faktury i zapłacić tylko różnicę w kwocie 20.000zł? Czy taka forma zapłaty spełnia wymogi art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług ?

Pytanie podatnika

Podatnik poinformował, że w obrotach z dostawcami oprócz faktur VAT dokumentujących zakupy towarów handlowych funkcjonują również faktury VAT korygujące ilość i wartość nabywanych towarów i usług oraz faktury dokumentujące sprzedaż towarów i usług na rzecz tych podmiotów. Dotychczas we wzajemnych rozrachunkach z tytułu dostaw towarów i usług (wg informacji podatnika) podatnik nie korzystał z instytucji wzajemnych potrąceń ani kompensat, do których ma prawo zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Takie postępowanie (w ocenie podatnika) wpływa niekorzystnie na kondycję finansową, bowiem dostawcy nie wywiązują się terminowo z regulowania zobowiązań, proponując jednocześnie kompensatę istniejących zobowiązań i należności (bez ingerencji i pośrednictwa osób trzecich).Podatnik ustosunkowując się do przedstawionego pytania (problemu) uważa że opisana sytuacja (zdarzenie) mieści się w sformułowaniu zawartym w przepisie art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W ocenie podatnika, ustawodawca nie określił w ustawie o podatku od towarów i usług definicji zapłaty bezpośredniej. Należałoby zatem posiłkować się regulacjami zawartymi w księdze trzeciej Kodeksu Cywilnego - Zobowiązania (art. 498 i 499 Kodeksu). Kodeks Cywilny dopuszcza potrącenie wzajemne jako formę regulowania wzajemnych rozliczeń, pod warunkiem, że przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczonej tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym . Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się wzajemnie do wysokości wierzytelności niższej. Wzajemne potrącenie dokonuje się poprzez oświadczenie złożone drugiej stronie.Zdaniem podatnika wzajemna kompensata mieści się w kategorii zapłaty bezpośredniej. Chodzi bowiem o rozliczenia dwustronne pomiędzy dostawcą (podatnikiem będącym wystawcą faktury) i odbiorcą. W przedmiotowym rozliczeniu nie ma osób trzecich. Brak osób trzecich we wzajemnych rozliczeniach jest wymogiem koniecznym, określonym przez ustawodawcę w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i na tym należy skupić uwagę .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00