Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.05.2005, sygn. PP-443/1/8/05MD, Urząd Skarbowy w Jaworze, sygn. PP-443/1/8/05MD

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy otrzymywane opłaty hodowlane podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 3%, czy też 22%.

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności rolniczej zajmuje się min. produkcją nasion marchwi i buraków ćwikłowych. Jako hodowcy kwalifikowanego i standardowego materiału siewnego, zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o nasiennictwie z dnia 15 września 2000 r. przysługują opłaty hodowlane, które do 30 kwietnia 2004 r. nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wyjaśnienia Spółki wskazują ponadto, że opłaty dotyczą konkretnej dostawy i otrzymywane są za okresy kwartalne w wysokości procentowego wskaźnika od sprzedaży zrealizowanej przez nabywcę jako podmiotu uprawnionego do obrotu nasionami.Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należnego z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.Z regulacji tej wynika, że do podstawy opodatkowania należy włączyć wszelkiego rodzaju dopłaty, dofinansowania otrzymane od innych podmiotów na pokrycie ceny dostarczanego towaru lub świadczonej usług.W świetle powyższego uznać należy, że opłaty hodowlane otrzymywane przez Spółkę stanowią obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Częściowa dopłata do ceny nasion jest rodzajem dofinansowania, stanowiącego obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu konkretnej dostawy. Bezpośredni związek z konkretną dostawą stanowi zwrot części ceny w momencie dostawy zrealizowanej przez nabywcę nasion. Opłaty hodowlane związane z dostawą nasion marchwi i buraków ćwikłowych będą podlegały opodatkowaniu taką samą stawką podatku VAT jak towar. Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku Nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. W pozycji 1 załącznika Nr 6 pod symbolem PKWiU ex 01.11 wymieniono: zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe. Nasiona marchwi i buraków ćwikłowych zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług mieszczą się w ramach grupowania PKWiU 01.11. Wobec powyższego opłaty hodowlane otrzymywane przez podatnika z tytułu dostawy nasion marchwi i buraków ćwikłowych będą podlegały opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 3%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00