Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.08.2005, sygn. PP II 443/1/92/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy, sygn. PP II 443/1/92/05

Wątpliwości dotyczą wystawiania faktury dokumentującej dopłatę wynikającą z rozliczenia różnicy pomiędzy ceną sprzedaży lokalu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu, a pobranymi zaliczkami na jej poczet, w tym otrzymanymi przed 1 maja 2004 r.

Pytanie podatnika

Spółka prowadzi działalność deweloperską polegającą na sprzedaży lokali użytkowych mieszkalnych oraz miejsc postojowych znajdujących się w trzech budynkach budowanych na gruncie objętym prawem wieczystego użytkowania, stanowiącym własność Podatnika. Spółka podpisuje z klientami - przyszłymi właścicielami budowanych lokali - przedwstępne umowy sprzedaży. Zmiana przepisów spowodowała konieczność skorygowania ceny lokalu sprzedawanego w systemie przedpłat (dokonywanych przed dniem 1 maja 2004 r.) na mocy postanowień umownych zastrzegających, że ostateczna cena może zostać podwyższona, jeśli zmienią się zasady opodatkowania obrotu nieruchomościami w czasie do dnia wydania lokalu na podstawie aktu notarialnego. W wyniku zmiany przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług obrotu gruntami, konieczne stało się dopłacenie podatku VAT od elementu wstępnej ceny nieruchomości odpowiadającej procentowemu udziałowi w prawie wieczystego użytkowania gruntu. W przypadku dokonania przelewu na "dopłatę" będącą różnicą pomiędzy ceną sprzedaży lokalu wraz z procentowym udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu, a pobranymi zaliczkami na jej poczet (odnoszącą się wyłącznie do prawa wieczystego użytkowania gruntu), w tym otrzymanymi przed 1 maja 2004 r., przed podpisaniem aktu notarialnego, faktura dokumentująca tą wpłatę wystawiana jest tak, jak faktura zaliczkowa, a obowiązek podatkowy powstaje w wysokości zaliczki z chwilą otrzymania tej części. Jednakże w sytuacji, gdy dopłata różnicy dokonywana jest po podpisaniu aktu notarialnego moment powstania obowiązku podatkowego powstaje w terminie 30 dni od daty wydania lokalu - podpisania aktu notarialnego i tak też jest wystawiana faktura.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00