Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.07.2006, sygn. PR415/46/06/PD, Urząd Skarbowy w Wieliczce, sygn. PR415/46/06/PD
Czy podatnik ma obowiązek zmiany grupy kwalifikacyjnej środków trwałych i stawki amortyzacyjnej od początku roku podatkowego następującego po roku, w którym stwierdzono błąd w zakwalifikowaniu? Czy podatnik ma prawo dokonać korekty odpisów za lata wcześniejsze?
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.05.2006 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko wyrażone we wniosku, w stosunku do pytania nr 2 i 3 za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Stan faktyczny:Pan J. jest dealerem firmy samochodowej ....Nabył on od firmy ... Sp. z.o.o. środek trwały - sygnalizację, według określonego wzoru obowiązującego wszystkich dealerów ....Sygnalizacja ta została zakwalifikowana do 2 grupy środków trwałych ze stawką amortyzacyjną 4,5% rocznie.Podatnik uważa obecnie, że ta kwalifikacja jest błędna i powinna zostać zmieniona na grupę 8 - ze stawką amortyzacyjną 20% rocznie.Pytanie podatnika:- czy podatnik ma obowiązek zmiany grupy kwalifikacyjnej środków trwałych i stawki amortyzacyjnej od początku roku podatkowego następującego po roku, w którym stwierdzono błąd w zakwalifikowaniu?- czy podatnik ma prawo dokonać korekty odpisów za lata wcześniejsze?Stanowisko podatnika: Podatnik uważa, że nie powinien kontynuować amortyzacji według stawki zaniżonej.Po stwierdzeniu powyższego błędu, ma obowiązek dokonywania odpisu według prawidłowej stawki od nowego roku podatkowego, natomiast korekta odpisów za lata poprzednie nie jest właściwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right