Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2006, sygn. 1472/ROP1/423-53/135 /06/MC, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/423-53/135 /06/MC

Czy umorzenie wierzytelności będące skutkiem potrącenia powoduje realizację różnic kursowych?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 22 lutego 2006 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 22 lutego 2006 r.)


postanawia


uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka udziela SFS pożyczek pieniężnych. Poszczególne transze pożyczek udzielane są na podstawie porozumienia stron, potwierdzonego na piśmie. Porozumienie pomiędzy stronami przewiduje możliwość udzielania pożyczek w EURO, USD lub złotych polskich. Niniejszy wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczy jedynie pożyczek udzielanych i spłacanych w EURO i USD. Pożyczki udzielane SFS przez Spółkę są pożyczkami krótkoterminowymi (termin spłaty poszczególnych transz pożyczek przypada zazwyczaj w trzy miesiące po udzieleniu transzy pożyczki). W praktyce zdarza się, że SFS zamiast dokonywać spłaty transzy pożyczki (wraz z odsetkami) w terminie uzgodnionym w zawartym uprzednio ze Spółką porozumieniu, zaciąga od Spółki kolejną pożyczkę (w wysokości równej kwocie głównej pierwszej pożyczki, powiększonej o narosłe odsetki). W takim przypadku, Spółka staje się wierzycielem SFS z tytułu pierwszej, wymagalnej już kwoty głównej pożyczki wraz z odsetkami. Z kolei SFS przysługuje wobec Spółki wierzytelność o wydanie sumy pieniężnej stanowiącej przedmiot drugiej transzy pożyczki w tej samej wysokości. Wzajemne wierzytelności Spółki i SFS (obydwie wyrażone w walucie obcej - EURO lub USD) ulegają potrąceniu i umarzają się. Z uwagi na różnice kursów walut pomiędzy dniem udzielenia pierwszej pożyczki przez Spółkę na rzecz SFS oraz dniem umorzenia wierzytelności o jej spłatę (w wyniku dokonanego potrącenia), Spółka rozpoznaje dla celów bilansowych różnice kursowe (w zależności od aktualnego kursu - przychodowe lub kosztowe).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00