Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.10.2006, sygn. 1419/UPO-443-65/06/EN/UPP, Urząd Skarbowy w Płocku, sygn. 1419/UPO-443-65/06/EN/UPP

Czy Sprzedawca towaru może odmówić wystawienia faktury korygującej. Czy daną fakturę korygującą jej wystawca ma obowiązek wystawić w ciągu 5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku?

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz.60 z 2005r ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego-podatku od towarów i usług- Panu X, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 06.07.2006r, uzupełnione pismem z dnia 26.09.2006r. o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W 2003 roku Podatnik zakupił 3 sztuki klimatyzatorów wraz z oprzyrządowaniem na swoje nazwisko jako indywidualny nabywca towaru (osoba prywatna). Faktury te zostały wystawione na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, tj. tylko na nazwisko Podatnika, bez podania jego numeru NIP. Podatnik prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą pod tym samym numerem NIP. W czerwcu 2006r.Pan X wystąpił do Spółki sprzedającej klimatyzatory o wystawienie faktur korygujących VAT do ww. faktur zakupu towaru z prawidłowymi danymi tj. skorygowanie na nich nazwy odbiorcy tj. YX oraz dopisanie numeru NIP. Miało to umożliwić Podatnikowi odliczenie podatku VAT od zakupionego towaru i wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych. Spotkał się jednak z odmową od Sprzedawcy towaru, który twierdził, że po tak długim odstępie czasu (okres 3 lat) nie może wystawić faktury korygującej. Jednocześnie Sprzedawca klimatyzatorów wystąpił z zapytaniem do Urzędu Skarbowego w G. z zapytaniem, czy po tak długim czasie możliwe jest wystawienie faktur korygujących. Naczelnik tamtejszego Urzędu w swojej odpowiedzi poinformował, iż w przedmiotowej sprawie uzasadnione jest zastosowanie noty korygującej przez nabywcę, czyli przez Pana X. W uzupełnionym stanie faktycznym Podatnik poinformował, iż zakupione w 2003 roku klimatyzatory na cele osobiste w trwającej dobudowie budynku mieszkalnego nie miały początkowo związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i faktury na ich zakup zostały wystawione na Podatnika osobiście. Obecnie jednak z powodu, iż dobudowa części mieszkalnej nie została zakończona, są one wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00