Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.06.2006, sygn. RO/443-39/06, Świętokrzyski Urząd Skarbowy, sygn. RO/443-39/06

Czy Spółka ma obowiązek rozliczyć podatek VAT z tytułu zakupu towaru z firmy amerykańskiej i niemieckiej w przypadku gdy towar nie został przemieszczony na terytorium kraju, lecz poza terytorium Wspólnoty i gdy transport ten odbywa się na trasie UE-USA, zaś firma w USA na wartość wykonanych usług na tym towarze wystawia fakturę będącą podstawą rozliczenia podatku VAT z tytułu towaru sprowadzonego z USA ?

Pytanie podatnika

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 13.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Z treści pisma Spółki wynika, że jest ona nabywcą surowca do produkcji szyb samochodowych - folii PVB od firmy z USA. Folia ta jest produkowana na terenie Niemiec w oddziale zagranicznym tej firmy. Faktury są wystawiane przez firmę z USA, który to podmiot nie jest zarejestrowany do celów VAT UE, z informacją umieszczoną na nich o kraju produkcji czyli terytorium Niemiec oraz uwagą, iż zakład w Niemczech nie jest stroną w transakcji sprzedaży pomiędzy w/w firmą a Spółką. Na fakturze umieszczona jest również informacja o miejscu dostawy sprzedawanej folii, tj. siedziba firmy w USA. Folia jest transportowana statkiem z Niemiec do USA. Ta informacja także znajduje się na fakturze wystawionej przez w/w firmę. Folia do produkcji szyb samochodowych kupowana jest również od firmy z siedzibą w Niemczech, która jest podatnikiem VAT UE, z zakładu produkcyjnego w Holandii. Folia ta jest transportowana bezpośrednio z Holandii do USA. Firma z USA, jak i z Niemiec organizują transport z Niemiec i Holandii do USA, obciążając Spółkę poniesionymi kosztami transportu. Folia jest dostarczana przez w/w firmy do firmy na terytorium USA w celu poddania dalszej obróbce, w wyniku której folie te w odpowiednim procesie technologicznym są ze sobą łączone. Po wykonaniu tej usługi firma z USA wystawia faktury na Spółkę na folię na wartość wykonanych usług. Faktury te stanowią podstawę zgłoszenia celnego i dokonanej odprawy celnej towaru sprowadzonego z USA do Polski. Spółka otrzymuje dokument importowy SAD, który jest podstawą rozliczenia podatku VAT.

Zdaniem Spółki, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m. in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, które nastąpiło na terytorium kraju. Pod pojęciem wewnątrzwspólnotowego nabycia, wg Spółki, ustawodawca rozumie nabycie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, które to towary w wyniku dostawy są przemieszczane z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium drugiego. Zatem, by można było mówić o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów w odniesieniu do polskiego podatnika, towary te muszą zostać przemieszczone z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju, co powinno być poparte odpowiednimi dokumentami, a strony transakcji winny być zarejestrowane dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego i posiadać numer VAT UE. Wobec powyższego faktury na zakup folii z firm z USA i z Niemiec nie stanowią podstawy do rozliczenia tych zakupów jako nabyć wewnątrzwspólnotowych, ponieważ towary nie zostały przemieszczone z Niemiec i Holandii na terytorium kraju, lecz poza terytorium Wspólnoty do USA. Tym samym, wg Spółki, nie ma ona obowiązku rozliczenia z tego tytułu podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00