Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.06.2006, sygn. ŁUS-III-2-443/67/06/MJS, Łódzki Urząd Skarbowy, sygn. ŁUS-III-2-443/67/06/MJS

Czy Spółka, mimo braku potwierdzonych przez urząd celny kart SAD 3, jest uprawniona do zastosowania do wykonanej dostawy stawki podatku 0 % właściwej dla eksportu towarów (art. 41 ust. 4 i 6 ustawy o podatku od towarów i usług).

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 06.03.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty - w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności zrealizowała kontrakt z firmą mającą siedzibę w Danii, zarejestrowaną w Danii dla celów podatku od wartości dodanej. W ramach przedmiotowego kontraktu Spółka wyprodukowała różnego rodzaju części do maszyn i urządzeń, które następnie zostały wyeksportowane poza terytorium Wspólnoty Europejskiej. Wywóz wspomnianych części maszyn i urządzeń nastąpił w miesiącach sierpniu i wrześniu 2004r. statkiem poprzez port w Hamburgu. Zgłoszenie przedmiotowych towarów do wywozu nastąpiło w Urzędzie Celnym w Piotrkowie Trybunalskim. Ostatnim urzędem celnym przed opuszczeniem przez towary terytorium Wspólnoty był urząd celny w Hamburgu (Niemcy). Towary zostały dostarczone do portu w Hamburgu transportem drogowym bez wykorzystania karnetu TIR. Terytorium Wspólnoty towary opuściły transportem morskim. W dokumentach celnych jako eksporter wskazana była Spółka, a nie duński kontrahent. Ponieważ Spółka nie dysponowała potwierdzonymi dokumentami wywozowymi, opodatkowała wykonaną dostawę stawką podstawową (krajową) - na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Do dnia dzisiejszego Spółka nie uzyskała potwierdzonych dokumentów SAD (karta 3) z urzędu celnego w Hamburgu. Podatnik wystąpił do Urzędu Celnego w Piotrkowie Trybunalskim o wydanie decyzji potwierdzającej wyprowadzenie przedmiotowych towarów poza terytorium Wspólnoty. Urząd Celny w Piotrkowie Trybunalskim i Izba Celna w Łodzi odmówiły wszczęcia postępowania w sprawie potwierdzenia wyprowadzenia towarów poza terytorium Wspólnoty, wskazując, iż w prawie celnym brak jest przepisów, które pozwalałyby na wydanie w tym zakresie rozstrzygnięcia w postaci decyzji. Spółka posiada oryginał oświadczenia kontrahenta duńskiego o przyjęciu w/w części na statek celem wysyłki, karty z magazynu spedycji, kopie dokumentów transportu morskiego (konosamentów), faktury dostawy, niepotwierdzone przez urząd celny w Hamburgu kopie zgłoszeń eksportowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00