Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.08.2006, sygn. IX-005/183/Z/K/06, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew, sygn. IX-005/183/Z/K/06

Czy w przedstawionym stanie faktycznym wydatki poniesione na cele rehablilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu ?

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 31.05.2006r. (uzupełnionym w dniu 21.07.2006r.)

W dniu 31.05.2006r. złożyła Pani wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został uzupełniony w dniu 21.07.2006r.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:Na utrzymaniu Pani pozostaje niepełnosprawna córka (ur. 22.09.1988r.), która ma orzeczony stopień niepełnosprawności - umiarkowany z dnia 15.05.2006r.W związku z powyższym ponosi Pani wydatki związane z dojazdami z córką do poradni rehabilitacyjnej i okulistycznej w Łodzi, poradni fakomatoz w Bydgoszczy. Córka nie jest współwłaścicielem samochodu.Ponadto ponosi Pani wydatki na zakup czasopism dot. niepełnosprawnych, chorych na padaczkę, książek o tematyce medycznej dot. danego schorzenia i chorób współistniejących, książek z dziedziny ziołolecznictwa oraz poniesie wydatek na zakup okularów w związku z wysoką krótkowzrocznością córki. W złożonym w dniu 21.07.2006r. uzupełnieniu do przedmiotowego zapytania wyjaśnia Pani, iż wysoka krótkowzroczność córki jest następstwem choroby. Wymaga korekcji wady wzroku okularami, które są co roku wymieniane w związku z postępującym charakterem choroby. Zmiany chorobowe występują także w rdzeniu kręgowym i są przyczyną skoliozy i bólów kręgosłupa. W związku z powyższym córka jest pod stałą, systematyczna opieką rehabilitanta. Odpowiednio, indywidualnie dobrane ćwiczenia powodują zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz zatrzymują w pewnym stopniu pogłębianie skrzywienia. Ponadto córka korzysta z terapii psychologicznej, która jest bardzo ważnym elementem w postępującej chorobie.Załączyła Pani zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza pediatrę, z którego wynika, iż córka wymaga opieki wielospecjalistycznej, choroba postępująca powodująca utratę wzroku, słuchu, skoliozę, wymaga stałej rehabilitacji. Uważa Pani, że w przedstawionym stanie faktycznym przysługuje możliwość odliczenia od dochodu kosztów związanych z przejazdami z córką do poradni specjalistycznych związanych z rehabilitacją, zakup czasopism, książek edukacyjnych i okularów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00