Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.01.2006, sygn. ZD/406-201/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-201/CIT/05

Czy na skutek konwersji powstaje przychód z tytułu różnic kursowych?

Pytanie podatnika

W dniu 5.10.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 22.11.2005r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 28.11.2005r., data stempla pocztowego 24.11.2005r.).

Przedstawiając stan faktyczny, Wnioskujący wskazał, że w dniu 15 września br. zgromadzenie wspólników zgodnie z kodeksem spółek handlowych i umową spółki podjęło uchwałę o zwiększeniu kapitału zapasowego poprzez dopłaty. Wspólnicy na mocy tej uchwały zobowiązani zostali do dokonania dopłat w wysokości 4.002.115,07 PLN. W ten sposób Spółka stała się wierzycielem spółki-matki. Jedyny udziałowiec Spółki jest jednocześnie Jej wierzycielem z tytułu dostaw towarów i materiałów. W dniu podjęcia uchwały, pomiędzy spółką-matką a Spółką Wnioskującą podpisana została umowa o potrącenie. Z umowy o potrąceniu wynika, że obie spółki są wobec siebie wierzycielami: spółka-matka z tytułu nieuregulowanych wobec niej należności, natomiast Wnioskujący z tytułu dopłat. Umowa o potrącenie zawiera załącznik z wyszczególnionymi fakturami, które stanowią zobowiązanie Wnioskującego wobec spółki-matki. Faktury te wyrażone są w EURO i w momencie zaliczania ich w koszty były wyceniane wg kursu średniego NBP. W dniu, w którym doszło do potrącenia wzajemnych wierzytelności, zobowiązania zostały wycenione wg kursu średniego NBP z dnia 15 września br. Między wartością zobowiązań z dnia ich powstania (zarachowania), a dnia konwersji zobowiązań na kapitał (potrącenia umownego) wystąpiła różnica z tytułu zmiany kursów waluty EURO, którą wg zasad prawa bilansowego zaksięgowano na przychody z tytułu różnic kursowych (dodatnie różnice kursowe). Skompensowanie wyrażonych w różnych walutach wzajemnych wierzytelności nastąpiło w złotych. Wartość obu wierzytelności wynosiła (po przeliczeniu wierzytelności wyrażonych w EURO na dzień dokonania kompensaty poprzez umowne potrącenie) 4.002.115,07 PLN. Na skutek konwersji powstaje przychód z tytułu różnic kursowych w wysokości około 470.000 PLN.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00