Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2006, sygn. ZPA/443-18/2006, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto, sygn. ZPA/443-18/2006

Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy dostawa powyższej nieruchomości wraz z gruntem będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Pytanie podatnika

Dnia ...marca 2006r. podatnik złożył w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania obowiązujących przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawa o VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik nabył w roku 1996 nieruchomość położoną w Poznaniu, przy ul. Y (transakcja zakupu korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w związku z czym nie przysługiwało również prawo obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego), którą wprowadził do ewidencji środków trwałych. W trakcie użytkowania budynku w następnych latach poniósł nakłady inwestycyjne, które stanowiły ponad 30 % wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości i przysługiwało od nich prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Podatnik użytkował powyższy budynek powyżej 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy dostawa powyższej nieruchomości wraz z gruntem będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zdaniem podatnika, dostawa budynku wraz z gruntem jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Stanowisko swoje uzasadnia tym, iż zostały spełnione wszelkie przesłanki, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 6 ustawy o VAT. Mianowicie przy nabyciu budynku nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego a od zakończenia budowy tego obiektu minęło ponad 5 lat. Świadczy to o tym, iż budynek jest towarem używanym. Ponadto zwolnienie znajduje zastosowanie ponieważ, poniesione wydatki na ulepszenie budynku przekraczały 30 % jego wartości a podatnik miał prawo odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował go przez okres dłuższy niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00