Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.05.2006, sygn. ZD/406-14/PIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-14/PIT/06

Czy przy ustalaniu kosztów i przychodów klienta dla transakcji na pochodnych instrumentach finansowych nominowanych w walutach obcych oraz w złotych, należy stosować metodę kasową, uwzględniającą tylko ostateczny wynik takiej transakcji?

Pytanie podatnika

W dniu 15.02.2006r. wpłynął do organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii:

    - jak określić wielkość przychodu i kosztu dla transakcji na pochodnych instrumentach finansowych (w szczególności na kontraktach terminowych) nominowanych w walutach obcych oraz w złotych,
    - w jaki sposób prezentować te wartości w informacji PIT-8C?

We wniosku Spółka podnosi, iż jest obowiązana do sporządzania informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych - informacji PIT-8C. W składanych informacjach Jednostka jest zobowiązana wykazać w szczególności kwotę przychodu uzyskanego przez podatnika będącego klientem Spółki z tytułu dokonanych transakcji, a także koszty uzyskania przychodów.

Wnioskująca przedstawiając własne stanowisko w sprawie jednocześnie informuje, iż kontrakt terminowy jest umową, w której kupujący zobowiązuje się do zakupienia w przyszłości określonego towaru, zwanego instrumentem bazowym, po określonej cenie, w określonym czasie. Sprzedający zobowiązuje się natomiast do sprzedania określonego w kontrakcie instrumentu bazowego, na tych samych warunkach. Instrumentami bazowymi mogą być akcje, waluty, indeksy giełdowe itp. Chociaż sprzedaż lub kupno kontraktu terminowego oznacza zobowiązanie się do dostawy lub odbioru w przyszłości określonego instrumentu bazowego, to regulowanie ewentualnych zobowiązań następuje w zasadzie w postaci rozliczenia pieniężnego. To co jedna strona kontraktu zyskuje druga traci. O inwestorze, który kupił lub sprzedał kontrakt terminowy mówi się, że ma otwartą pozycję. Może on ją utrzymać do dnia wykonania lub też w każdej chwili wycofać się z rynku (zamknąć pozycję).

Zamknięcie pozycji inwestora może nastąpić poprzez:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00