Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.07.2006, sygn. ZD/406-29/PIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-29/PIT/06

Czy wyrównanie straty uczestnika funduszu inwestycyjnego przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, powstałej w wyniku błędu Towarzystwa lub podmiotów, za które Towarzystwo ponosi odpowiedzialność, w postaci nabycia ze środków Towarzystwa na rzecz uczestnika dodatkowych jednostek uczestnictwa lub, gdy takie nabycie nie jest możliwe, wypłaty na rzecz uczestnika odpowiedniej kwoty pieniężnej, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pytanie podatnika

W dniu 28.04.2006 r. Płatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest spółka akcyjną, towarzystwem funduszy inwestycyjnych, działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.). Towarzystwo tworzy fundusz inwestycyjny, zarządza nim i reprezentuje fundusz w stosunkach z osobami trzecimi. Towarzystwo jest także organem utworzonego funduszu.

Stosownie do art. 32 ustawy o funduszach inwestycyjnych, fundusz inwestycyjny zbywa i odkupuje jednostki uczestnictwa bezpośrednio, za pośrednictwem Towarzystwa zarządzającego tym funduszem, podmiotu prowadzącego działalność maklerską lub innego podmiotu pośredniczącego w nabywaniu i zbywaniu jednostek uczestnictwa.

Zgodnie z art. 33 ust. 3 ustawy o funduszach inwestycyjnych Towarzystwo ponosi odpowiedzialność za szkody poniesione przez osoby nabywające lub zbywające jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, w tym za przekroczenie terminu do zrealizowania zleceń nabycia i odkupienia.

Art. 90 ustawy o funduszach inwestycyjnych określa maksymalny, 7-dniowy termin, w którym Towarzystwo jest zobowiązane do wykonania zlecenia nabycia i odkupienia jednostek uczestnictwa, chyba że statut określa termin krótszy. Statut reguluje szczegółowo kwestie terminów wykonania zleceń w niżej opisany sposób:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00