Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.11.2006, sygn. AD-III/415-56/2006, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald, sygn. AD-III/415-56/2006

Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym dochodowym od osób fizycznych wartości świadczeń przyznanych przez zakład pracy pracownikom skierowanym na studia wyższe i studia podyplomowe?

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług projektowych i budowlanych. Spółka rozpoczęła działalność w październiku 2004r. Ze względu na zwiększenie zatrudnienia w ciągu roku o 50% (styczeń 2005r. 137 osób, wrzesień 2006r. 220 osób) oraz wzrostem obrotów firmy, zaistniała konieczność posiadania dobrze wykwalifikowanych pracowników w dziale księgowości i kadr. W związku z powyższym Spółka w październiku br. skierowała trzech pracowników z działu kadr i płac na studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu (specjalność: Prawo Pracy) oraz dwóch pracowników działu księgowości na studia wyższe na Wydziale Zarządzania na AE w Poznaniu (specjalność: Finanse i Rachunkowość). Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartości świadczeń przyznanych przez zakład pracy pracownikom skierowanym na studia wyższe i studia podyplomowe. Zdaniem Wnioskodawcy wydatki ponoszone przez pracodawcę na podnoszenie poziomu ogólnej wiedzy zawodowej pracownika w formie nauki w wyższych szkołach publicznych, czy też na studiach podyplomowych powodują, że po stronie pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy. Jednocześnie w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art.21 ust.1 pkt.90 wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenie ogólne pracownika wolna jest od podatku dochodowego. Zgodnie z przepisem art.12 ust.1 ustawy z dnia 26. lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. Nr 14, poz.176 z 2000 roku ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00