Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.03.2006, sygn. ZD/4061-282/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/4061-282/06

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy wynajem (koszt wynajmu) auta na potrzeby Spółki może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Pytanie podatnika

W dniu 28 grudnia 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 12 marca 2007r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca jest producentem balustrad, poręczy, schodów. Klienci Wnioskodawcy to zarówno polskie jak i zagraniczne podmioty. Często zdarza się, że pracownicy Spółki wysyłani są do innych krajów Unii na pomiary niezbędne do wyceny zleceń, negocjacje lub montaż podczas realizacji zlecenia. Takie pomiary wymagają spędzenia kilku dni poza granicami kraju. Pracownicy poruszają się wtedy samochodem służbowym. Wnioskująca wskazuje, iż nie posiada własnego auta zakupionego jako środek trwały. Auto, które Spółka określa mianem samochód służbowy jest autem wykorzystywanym na podstawie umowy najmu/dzierżawy. Jest to auto marki Lublin, wykorzystywane do transportu, które nie stanowi własności Spółki. Jednocześnie, Wnioskująca wskazuje, iż pracownicy nie zawsze mają możliwość wyjazdu za granicę samochodem służbowym (użytkowanym na podstawie umowy najmu/dzierżawy), ponieważ jest on wykorzystywany w tym czasie w kraju. Wtedy wyjeżdżają poza granice kraju pociągiem. Niedawno Spółka dostała propozycję wynajęcia auta na takie potrzeby od udziałowca Wnioskodawcy (będącego jednocześnie członkiem zarządu). Auto byłoby użytkowane tylko na terenie Niemiec. Za granicą często przebywa prezes Spółki, który prowadzi rozmowy z kontrahentami zagranicznymi. Ponieważ Wnioskująca nie ma zakupionego auta firmowego, prezes mógłby korzystać z wynajętego pojazdu na terenie, gdzie prowadzone są rozmowy. Samochód, który miałby zostać wynajęty to auto osobowe w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00