Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.01.2006, sygn. PD.423-4/06, Lubelski Urząd Skarbowy

Czy pełnomocnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ustanowiony do reprezentowania jej przed organami podatkowymi, może podpisywać deklaracje w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w pozycjach osoby reprezentującej.

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, tj. czy pełnomocnik, ustanowiony do reprezentowania Spółki, może podpisywać deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 09.12.2005 r. Spółka, reprezentowana przez pełnomocnika, zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanowiska: organizację i funkcjonowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje ustawa z dnia 16 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z art. 201 § 1 Ksh, zarząd spółki z o.o. reprezentuje spółkę, natomiast art. 204 § 1 Ksh stanowi, że prawo członka zarządu do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym nr 107313 Dział 2, Spółkę z o.o. reprezentuje zarząd jednoosobowy w osobie Prezesa Zarządu. Sposób reprezentacji Spółki w KRS został określony następująco: "W przypadku zarządu jednoosobowego spółkę reprezentuje samodzielnie Prezes Zarządu. W przypadku zarządu wieloosobowego do składania oświadczeń woli i podpisywania w imieniu spółki upoważnieni są dwaj członkowie zarządu łącznie lub członek zarządu łącznie z prokurentem". Zgodnie z art. 136 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zarząd może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga osobistego działania zarządu. Korzystając z powyższego zapisu Zarząd Sp. z o.o. udzielił Panu A. oraz kierownikowi Biura Rachunkowego panu B. pełnomocnictwa do reprezentowania spraw Spółki przed organami podatkowymi, którego oryginał został złożony w Lubelskim Urzędzie Skarbowym w dniu 07.12.2005 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00