Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.02.2006, sygn. PD I 415/160/05, Izba Skarbowa we Wrocławiu, sygn. PD I 415/160/05

Podatnik zwrócił się z zapytaniem na kim ciąży obowiązek podatkowy w sytuacji nieodpłatnego otrzymania towarów.

Pytanie podatnika

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 207, art. 14b § 2 oraz art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 19.09.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście z dnia 14.09.2005 r. PDI/415-14/21/05 o udzieleniu interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z otrzymaniem "rabatu towarowego", stwierdzające, iż stanowisko podatnika jest nieprawidłowe, Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu odmawia zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 31.05.2005 r. Pan X zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubinie z wnioskiem o interpretację przepisów w sprawie dotyczącej wykazania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów otrzymanych nieodpłatnie towarów. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynikało, iż jeden z dostawców Pana X, prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego, przyznał podatnikowi rabat towarowy polegający na przekazaniu pewnej ilości towarów za darmo. Udzielenie rabatu udokumentowane zostało fakturą VAT, na której wykazana została ilość otrzymanych bezpłatnie towarów i cena, po jakiej dane towary kupowane są zwykle od kontrahenta. W pozycji "do zapłaty" podano kwotę 0 zł, a w pozycji "słownie" rabat towarowy - towar przekazany nieodpłatnie. Zdaniem podatnika otrzymany rabat towarowy powinien zostać zaewidencjonowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie "pozostałe przychody" w kwocie netto wynikającej z otrzymanej faktury VAT oraz jednocześnie wykazany w tej samej kwocie w kolumnie "zakup towarów i materiałów" jako koszt uzyskania przychodu, co w konsekwencji nie zmieni podstawy opodatkowania w podatku dochodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00