Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.06.2006, sygn. IIUSpbIA/1/415-81/103a/46/05/BB, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. IIUSpbIA/1/415-81/103a/46/05/BB

Czy w przypadku zakupu waluty obcej w kantorze, następnie wpłaty jej na rachunek walutowyi dokonania przelewu bankowego za pośrednictwem banku będą powstawały: podatkowe przychody i koszty z tytułu różnic kursowych, o których mowa w art. 14 ust. 1b oraz art. 22 ust. ust. 1a oraz korekta kosztu na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ; czy w związku z tym, iż kurs kupna waluty w kantorze jest niższy od kursu średniego ogłaszanego przez NBP, po którym przeliczana jest faktura zakupu towaru handlowego powstały przychód będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu w myśl art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chociaż nie będzie on różnicą kursową z literalnego brzmienia art. 14 ust. 1b ustawy?

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka Jawna "..." dokonuje nabyć wewnątrzwspólnotowych towarów handlowych od kontrahentów zagranicznych. Rozliczenia transakcji dokonywane są w walucie obcej, tj. EURO. Dla potrzeb prowadzonej działalności spółka posiada rachunek walutowy, z którego przelewem bankowym regulowane są zobowiązania wobec kontrahentów zagranicznych. Wpływy na rachunek walutowy pochodzą z przelewów zagranicznych (z tytułu eksportu i dostaw wewnątrzunijnych) bądź też spółka dokonuje zakupu walut w banku, z którego usług korzysta albo w kantorze. W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwości dotyczą następujących kwestii, tj.: czy w przypadku zakupu waluty obcej w kantorze, następnie wpłaty jej na rachunek walutowy i dokonania przelewu bankowego za pośrednictwem banku będą powstawały podatkowe przychody i koszty z tytułu różnic kursowych, o których mowa w art. 14 ust. 1b i art. 22 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz korekta kosztu na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy; czy w związku z tym ,iż kurs kupna waluty w kantorze jest niższy od kursu średniego ogłaszanego przez NBP, po którym przeliczana jest faktura zakupu towaru handlowego powstały przychód będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu w myśl art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chociaż nie będzie on różnicą kursową z literalnego brzmienia art. 14 ust. 1b ustawy?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00