Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.05.2007, sygn. DM/436-2/07/JU, Pomorski Urząd Skarbowy

Czy udzielanie pożyczek paliw podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z dnia 18 stycznia 2007r. (data wpływu do tut. Urzędu: 05.02.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399 z późn. zm.) w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczki paliw stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka Akcyjna (dalej Spółka) wraz z innymi podmiotami składuje paliwa ciekłe, w tym zapasy obowiązkowe paliw, we wspólnych zbiornikach w bazie prowadzonej przez Sp. z o. o. Podmioty składujące paliwa ze względów ekonomicznych i logistycznych wypracowały koncepcję, w oparciu o którą mogłyby dokonywać wzajemnych pożyczek paliw składowanych we wspólnych zbiornikach. Okresem rozliczeniowym dla wzajemnych pożyczek paliw składowanych we wspólnych zbiornikach byłby jeden dzień. Spółka oraz inne podmioty składujące paliwa zawrą ramową umowę pożyczki paliw z Spółką prowadzącą bazę paliwową oraz porozumienie dotyczące zasad rozliczeń sald dodatnich (w części wykorzystanych na udzielenie pożyczki Spółce prowadzącej bazę paliwową) oraz sald ujemnych, (co jest równoznaczne z pożyczką udzieloną przez Spółkę prowadzącą bazę paliwową) paliw składowanych we wspólnych zbiornikach w bazie paliwowej prowadzonej przez Sp. z o. o. Na podstawie ww. umów pożyczanie paliw będzie się odbywać według następujących założeń: Spółka i Sp. z o. o. każdego dnia mogą pożyczać za wynagrodzeniem określoną w umowie maksymalną ilość paliw, dzienne stany zapasów paliw (dodatnie i ujemne) będą raportowane przez Spółkę prowadzącą bazę paliwową. Dzienne stany zapasów będą rozliczane na koniec miesiąca w ten sposób, że do 7 dnia następnego miesiąca Spółka prowadzącą bazę paliwową wystawi fakturę VAT obciążając Spółkę za wszystkie dni, w których Spółka odnotowała salda ujemne (suma sald ujemnych). Spółka zaś wystawi fakturę VAT obciążając Spółkę prowadzącą bazę paliwową w przypadku, gdy ta skorzysta z sald dodatnich (pożyczy paliwo) posiadanych przez Spółkę w zbiornikach bazy paliw. Formuła rozpoznania, czy z posiadanego przez Spółkę (oraz inne podmioty, które taką umowę zawarły) salda dodatniego, została udzielona pożyczka paliwa innemu podmiotowi oraz określenia wielkości tej pożyczki wynikałyby z porozumienia podpisanego przez wszystkie strony ramowej umowy pożyczki paliw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00