Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.06.2007, sygn. ZD/4061-63/07, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/4061-63/07

Czy w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych można uznać za koszt uzyskania przychodów ogół wydatków związanych z wynajęciem samochodu osobowego podczas odbywania przez pracowników Spółki podróży służbowej poza granicami kraju?

Pytanie podatnika

W dniu 26 marca 2007r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pracownicy Wnioskującej w ramach wykonywania obowiązków odbywają na polecenie pracodawcy zagraniczne podróże służbowe. Zadania służbowe powierzone pracownikom do realizacji podczas wyjazdów mają ścisły związek z przedmiotem działalności gospodarczej Spółki. Miejsce docelowe w podróży zagranicznej znajduje się często w odległości kilkudziesięciu kilometrów od lokalizacji lotniska, na które nastąpił przylot. W związku powyższym, w celu ograniczenia czasu potrzebnego do efektywnego przemieszczania się z lotniska do miejscowości docelowej, jak też optymalizacji przejazdów w miejscu docelowym podróży, pracownicy korzystają za granicą z usługi wynajmu samochodów osobowych. Należności wynikające z wynajmu samochodów podczas zagranicznych podróży służbowych regulowane są ze środków finansowych Spółki (pracownicy płacą rachunki za wynajem za pomocą kart płatniczych). Wnioskodawca ponosi więc opłaty za użytkowanie pojazdów osobowych poza granicami kraju, a także wydatki na zakup za granicą paliwa dla tych pojazdów. W zaistniałej sytuacji Spółka nie dokonuje wypłaty pracownikom ryczałtów na pokrycie kosztów dojazdu z (i do) portu lotniczego oraz kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w myśl § 10 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002r. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00