Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.06.2007, sygn. II US pb IB / 415 - 16 / 22/76a/23/76b/ 07 / KSz, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. II US pb IB / 415 - 16 / 22/76a/23/76b/ 07 / KSz

czy cytowany zapis z umowy przedwstępnej skutkuje uznaniem jej za tytuł prawny do lokalu,a tym samym można potraktować zakup przedmiotowej nieruchomości za cel mieszkaniowy zrealizowany w 2006 roku?; czy w tak przedstawionym stanie faktycznym podatnik nie będzie zmuszony do dokonania zwrotu odliczonej w 1999 roku kwoty z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Z wniosku podatników wynika, że w 1999 roku podatnik skorzystał z ulgi podatkowej związanej z kasą mieszkaniową. W związku z tym podatnik dokonał w zeznaniu rocznym PIT-37 za 1999 rok odliczenia od podatku w wysokości 7.139,21 zł. Następnie w 2006 roku wycofane zostały środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym prowadzonym przez kasę mieszkaniową w celu zakupu lokalu mieszkalnego. Przedmiotowy zakup został sfinansowany w części zaciągniętym równieżw 2006 roku kredytem hipotecznym, a w części całością środków wycofanych w 2006 rokuz rachunku oszczędnościowo-kredytowego prowadzonego w kasie mieszkaniowej. Akt notarialny dotyczący przedmiotowej nieruchomości został sporządzony w marcu 2007 roku, natomiastz umowy przedwstępnej podpisanej w 2006 roku wynika, iż z momentem odebrania przedmiotowego lokalu jest Pan zobowiązany do ponoszenia wszelkich obciążeń z nim związanych, ma Pan obowiązek podpisania umów o dostawę mediów i przejmuje Pan całkowicie ryzyko związane z nabytym lokalem, a tym samym dysponowania nim jak właściciel. Umowa przedwstępna zawiera w § 13 następujące zapisy:- pkt 2 brzmi: Wydanie przedmiotu umowy nastąpi po zgłoszeniu lokalu do dyspozycji kupującemu oraz zapłaceniu przez kupującego całej należności i uregulowaniu spraw formalnych wobec sprzedającego. Zgłoszeniem lokalu do dyspozycji będzie zawiadomienie kupującego listem poleconym o zakończeniu budowy lokalu i jego gotowości do wydania kupującemu.;- pkt 3 brzmi: Z dniem przekazania lokalu kupujący ponosi wszystkie koszty związanez eksploatacją, a także przejmuje całkowicie ryzyko związane z nabytym lokalem. Ponadto we wniosku o interpretację wskazano, iż w dniu 31.10.2006 roku został podpisany protokół zdawczo-odbiorczy oraz dokonano wydania przedmiotowego lokalu zgodnie z zawartą umową przedwstępną. Następnie w dniu 01.11.2006 r. zawarta została umowa ubezpieczenia lokalu mieszkalnego, w dniu 13.11.2006 r. umowa dostarczenia paliwa gazowego oraz w dniu31.10.2006 r. umowa sprzedaży energii elektrycznej. Na tle opisanego wyżej stanu faktycznego Państwa pytanie dotyczy następujących kwestii:- czy cytowany zapis z umowy przedwstępnej skutkuje uznaniem jej za tytuł prawny do lokalu,a tym samym można potraktować zakup przedmiotowej nieruchomości za cel mieszkaniowy zrealizowany w 2006 roku?- czy w tak przedstawionym stanie faktycznym nie będzie Pan zmuszony do dokonania zwrotu odliczonej w 1999 roku kwoty z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00