Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2008, sygn. ITPB3/423-138/08/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-138/08/AW

Czy kwoty wypłacone odbiorcy w związku z niezrealizowaniem przez Spółkę dostaw stanowią dla niej koszt uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2008 r. (data wpływu 10 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot wypłaconych odbiorcy w związku z niezrealizowaniem dostaw - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot wypłaconych odbiorcy w związku z niezrealizowaniem dostaw.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest częścią holenderskiej grupy handlowej działającej na rynku zbóż oraz śruty sojowej. Głównym odbiorcą towaru Spółki jest Jej spółka matka B..

Rynek, na którym działa Spółka charakteryzuje się nieustannymi zmianami cen towarów. W związku z dużą niepewnością realizacji dostaw, jak również specyfiką rynku towarów, którymi handluje Spółka, zawiera Ona w ramach prowadzonej działalności terminowe umowy handlowe z odbiorcą spółką matką i dostawcami, którymi są głównie rolnicy.

Istotą zawieranych terminowych umów sprzedaży/kontraktów z odbiorcą jest zobowiązanie Spółki do dostarczenia umówionej ilości towaru o ustalonych parametrach, we wskazanym terminie, po ustalonej cenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00