Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2008, sygn. ITPB2/415-269/08/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-269/08/IB

Czy w takim przypadku powstaje obowiązek opodatkowania przychodu w Polsce i jeśli tak, to na jakich zasadach?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2008 r. (data wpływu 3 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zlecenia otrzymanego od firmy z Danii - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zlecenia otrzymanego od firmy z Danii.

Wezwaniem z dnia 17 kwietnia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się o uzupełnienie wniosku poprzez wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego.

Pismem z dnia 24 kwietnia 2008 r. uzupełniono wniosek w ww. zakresie.

W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan obywatelem Danii. Od kilku lat mieszka i jest zameldowany w Polsce. W Polsce nie ma Pan stałego zatrudnienia. Rozlicza się Pan wspólnie z żoną (Polką) w urzędzie skarbowym w Polsce. Jednocześnie przekazuje Pan również do urzędu skarbowego w Danii deklaracje informujące o zarobkach. W czerwcu 2007 r. otrzymał Pan zlecenie z Danii (jest Pan grafikiem i ilustratorem). Zlecenie z Danii było wykonane na podstawie pisma (wysłanego e-mailem) pod nazwą Honorarnota (honorarium). Nie była to umowa o pracę, także nie umowa zlecenia i nie umowa o dzieło. Z firmą w Danii rozliczył się Pan na zasadzie zwykłego pisma pod nazwą honorarium (honorarnota), w którym zawarta była kwota jaką chciał Pan otrzymać za wykonaną pracę. Pismo to zawiera imię i nazwisko wykonawcy oraz kwotę, którą chce otrzymać za daną pracę. Jest to uznana forma rozliczenia w Danii. Przedmiotem otrzymanego zlecenia było wykonanie rysunków graficznych (zostały one przesłane drogą e-mailową). Honorarium nie stanowi wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw majątkowych lub udzielenie licencji. Wynagrodzenie było wypłacone przez firmę duńską z siedzibą w Danii. Praca była wykonana fizycznie w Polsce (korespondencja była prowadzona drogą e-mailową). W całym okresie dwunastu miesięcy przebywał Pan w Danii przez okres około trzech tygodni. Zlecenie nie było wykonywane w ramach działalności gospodarczej. Nie prowadzi Pan działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00