Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2008, sygn. ITPP1/443-170A/08/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-170A/08/AP

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2008 r. (data wpływu 18 lutego 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 maja 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pani właścicielką nieruchomości gruntowych położonych w B. przy ul. P. o powierzchni ok. 4,45 ha, nabytych w drodze darowizny, a ponadto współwłaścicielką wraz z mężem w majątkowej wspólności ustawowej gruntów sąsiednich o łącznej powierzchni ok. 3,83 ha, nabytych w drodze umowy zakupu. Grunty zostały przez Panią i współmałżonka nabyte kilkanaście lat temu, w (latach 1994-1995). Całość stanowi jeden, zwarty kompleks i jest objęta trzema różnymi księgami wieczystymi. Przedmiotowe nieruchomości są niezabudowane i zgodnie z wypisem z rejestru gruntów są gruntami rolnymi. Tereny te są położone w obszarze administracyjnym miasta. Nie opracowano dotychczas planu zagospodarowania przestrzennego dla tych obszarów. Obecnie zwróciła się Pani wraz z współmałżonkiem z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania dla tego terenu, który w przyszłości ma być przeznaczony na cele przemysłowe (zabudowa budynkiem magazynowo-produkcyjnym wraz z infrastrukturą towarzyszącą). Postępowanie w sprawie o wydanie warunków zabudowy zostało przez Panią wszczęte, w związku z prośbą potencjalnego nabywcy tych nieruchomości, który w chwili nabycia gruntu chciałby mieć przesądzony przemysłowy sposób ich wykorzystania. Nie planuje Pani wraz z mężem prowadzenia na tych gruntach żadnych inwestycji. Podkreśliła Pani, że jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą, ale nabycia gruntów dokonała poza przedmiotem swojej działalności i nigdy nie wykorzystywała ich na cele tejże działalności. Pani mąż nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Ponadto nabywcą przedmiotowych gruntów będzie prawdopodobnie przedsiębiorstwo, które zamierza przeznaczyć tą nieruchomość pod zabudowę przemysłową, zgodnie z uzyskanymi warunkami zabudowy. W ostatnich latach nie dokonywała Pani innych podobnych transakcji, z wyjątkiem transakcji z Gminą, polegających na zamianie i sprzedaży dwóch gruntów zajętych pod drogi publiczne. Mąż Pani nie dokonywał natomiast żadnych transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00