Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2008, sygn. ITPB3/423-365b/08/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-365b/08/AM

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2008 r. (data wpływu 7 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji wydatków na finansowanie wyjazdów o charakterze integracyjnym do kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2008 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji wydatków na finansowanie wyjazdów o charakterze integracyjnym do kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się produkcją i montażem stolarki okiennej i drzwiowej PVC oraz aluminium, przy zatrudnieniu blisko 300 osób. Aktualnie jednym z podstawowych problemów Wnioskodawcy jest utrzymanie stanu zatrudnienia, zapobieganie odchodzeniu pracowników z pracy, związane z migracją zarobkową poza granice kraju. Znalezienie nowych osób wymaga czasu oraz poniesienia dodatkowych nakładów na przyuczanie i szkolenia. Jeden ze sposobów tworzenia silniejszych więzi Spółki z pracownikami, integrowania załogi, polega na organizowaniu imprez integracyjnych. Pretekstem organizowania takich imprez są przeważnie zbliżające się święta, związane z podsumowaniem ostatniego roku działalności lub okrągła rocznica powstania Spółki. Imprezy mają charakter jedno- lub dwudniowy. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku Wnioskodawca ponosi wydatki na zorganizowanie pracownikom transportu na miejsce imprezy, wyżywienie, wynajęcie lokalu, zapewnienie muzyki i atrakcji artystycznych. W przypadku wyjazdów dwudniowych Spółka dodatkowo ponosi koszty noclegu pracowników oraz koszty organizowania zawodów integracyjnych dla uczestników. Wnioskodawca nie wyklucza, iż w przyszłości będzie ponosiła koszty związane z organizacją wydarzeń o charakterze szkoleniowym, koszty wycieczki, czy też koszty integracyjnych programów animacyjnych i tzw. team buildingu. W praktyce, wydatki związane z organizacja wyjazdu ujmowane są na fakturach VAT wystawianych przez różne podmioty (przewoźnika, restauratora, hotelarza, organizatora wycieczki).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00