Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2008, sygn. IBPB1/415-292/08/ZK (KAN-3595/04/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB1/415-292/08/ZK (KAN-3595/04/08)

W jakiej wysokości ustalić koszt uzyskania przychodu podatnika przy sprzedaży nieruchomości, którą spółka osobowa otrzymała w drodze wkładu niepieniężnego (aportu)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana P., przedstawione we wniosku z dnia 02 kwietnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 08 kwietnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodów ze sprzedaży nieruchomości wniesionej do spółki osobowej w postaci aportu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 kwietnia 2008r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodów ze sprzedaży nieruchomości wniesionej do spółki osobowej w postaci aportu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej (spółki cywilnej), która prowadzi działalność developerską w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Rozważa również przystąpienie do kolejnych spółek osobowych (spółki cywilnej, jawnej lub spółki komandytowej) realizujących kolejne podobne projekty jako spółki celowe. Wyodrębnienie projektów do odrębnych spółek jest działaniem typowym na rynku, mającym między innymi na celu rozdzielenie ryzyka kredytowego a z drugiej strony łatwiejsze rozliczenie pomiędzy wspólnikami oraz czytelną sytuację dla klientów. Ponieważ w momencie nabywania nieruchomości nie ma podjętych decyzji, w jakiej formie i w której spółce (czy będzie powołana nowa czy w dotychczasowej) będzie realizowany projekt (budowa) to nieruchomości nabywane są bezpośrednio przez wspólników a następnie wnoszone jako wkład niepieniężny (aport) do spółek osobowych.Dokonując wkładu do spółki dokonywana jest wycena wartości rynkowej wkładu i taka właśnie wartość zostanie przyjęta w umowie spółki osobowej oraz w ewidencji środków trwałych jako wartość wkładu wnoszonego do spółki osobowej. Nieruchomości te są zaliczane do środków trwałych spółek osobowych, ponieważ zanim zostaną one sprzedane przynoszą przychody podatkowe z ich dzierżawy lub wykorzystane w inny sposób w działalności gospodarczej prowadzonej przez spółki.Wnioskodawca jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w swoich rozliczeniach podatkowych jest zobowiązany uwzględnić przypadające na niego przychody i koszty podatkowe wynikające z działalności spółki osobowej, w proporcji w jakiej wynikają one z udziałów w zysku jakie posiada w spółce osobowej, zgodnie z umową spółki osobowej. W sytuacji gdy jest wspólnikiem w kilku spółkach osobowych, przychody i koszty pochodzące z tych spółek łączy w jednym rozliczeniu podatkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00