Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2008, sygn. IBPP3/443-483/08/BWo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-483/08/BWo

Kto, uwzględniając treść wskazanego wyżej wyroku NSA, jest podatnikiem VAT: zarządca sądowy nieruchomości czy jej współwłaściciele?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2008r. (data wpływu 4 lipca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy zarządca sądowy nieruchomości jest podatnikiem z tytułu najmu lokali - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2008r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy zarządca sądowy nieruchomości jest podatnikiem z tytułu najmu lokali.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca sprawuje funkcję Sądowego Zarządcy Nieruchomości od dnia 1 maja 2008r. Poprzedni zarządca nieruchomości wnioskiem z dnia 24 lutego 2005r. wystąpił do organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług wnosząc o dokonanie wiążącej wykładni w zakresie możliwości wystawiania we własnym imieniu i na własny numer identyfikacji podatkowej faktur VAT za wynajem w zarządzanej nieruchomości lokali użytkowych. Zdaniem ówczesnego zarządcy istota sprawy sprowadzała się do rozstrzygnięcia, czy będąc już z tytułu innych zdarzeń podatnikiem VAT i dokonując czynności opodatkowanych tym podatkiem w postaci wynajmu lokali użytkowych niebędących własnością zarządcy, ma on obowiązek wystawiania faktur VAT za ten wynajem na własne nazwisko i imię, czy też na nazwiska i imiona właścicieli (współwłaścicieli) nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00