Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2008, sygn. IBPB3/423-709/08/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB3/423-709/08/AP

Czy część wydatków ponoszonych na zakup usług od Spółki E, związanych z przebudową układu drogowego i pieszego zgodnie z warunkami umowy z Gminą powinna zostać uznana za inne koszty - w rozumieniu art. 16g ust. 4 - dające się zaliczyć do kosztów wytworzenia poszczególnych środków trwałych spółki składających się na centrum handlowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do innych kosztów zgodnie z art. 16g ust. 4 wydatków związanych z budową infrastruktury towarzyszącej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do innych kosztów zgodnie z art. 16g ust. 4 wydatków związanych z budową infrastruktury towarzyszącej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka E w sierpniu 2004 r. nabyła w drodze przetargu od Gminy niezabudowaną nieruchomość, na której planowała wybudowanie centrum handlowo-rozrywkowego. Jednym z warunków przetargu na zakup nieruchomości w celu wybudowania i uruchomienia centrum handlowego był obowiązek ponoszenia kosztów przebudowy drogowego węzła komunikacyjnego w obrębie planowanego centrum. W związku z potrzebą zapewnienia odpowiedniego połączenia komunikacyjnego planowanego centrum z istniejącymi już drogami (wynikająca m.in. z umowy zakupu nieruchomości od Gminy) oraz w świetle przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115), w maju 2005 r. została zawarta umowa pomiędzy Spółką E a Miastem Zarządem Dróg i Komunikacji. Umowa ta dotyczy finansowania budowy przejścia podziemnego oraz przebudowy innych elementów układu drogowego znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji. Zgodnie z postanowieniami umowy Spółka E (jako podmiot realizujący inwestycję niedrogową) zobowiązała się uczestniczyć (do określonej kwoty) w kosztach powyższych prac. W szczególności wydatki ponoszone przez Gminę w związku z budową przez odrębnych wykonawców przejścia podziemnego miały być sfinansowane przez Spółkę E do wysokości uzgodnionej w umowie, zaś pozostałe roboty drogowe miały zostać wykonane przez Spółkę E.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00