Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.03.2008, sygn. ILPB3/423-8/08-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-8/08-2/EK

Czy kwota wypłaconego odszkodowania stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodów?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 05 grudnia 2007 r. (data wpływu 07.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 07 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł we wrześniu 2006 r. umowę ze spółką niemiecką, na podstawie której udzielił jej wyłączności do sprzedaży swoich produktów na terenie Niemiec. Spółka dokonała następnie sprzedaży swoich produktów w Niemczech z pominięciem spółki niemieckiej w okresie obowiązywania tej umowy, skutkiem czego doszło do naruszenia zasady wyłączności. W kwietniu 2007 r. Wnioskodawca i spółka niemiecka zawarły ugodę, na podstawie której Spółka zgodziła się zapłacić spółce niemieckiej kwotę odszkodowania w wysokości 130.000 euro z tytułu tego naruszenia. Kwota ta została uiszczona na rzecz spółki niemieckiej poprzez dokonanie wzajemnej kompensaty. Podkreślić należy, iż współpraca handlowa między stronami ugody nadal będzie kontynuowana. Warto też dodać, że współpraca między Wnioskodawcą a spółką niemiecką od dnia zawartej umowy była niezwykle owocna dla Spółki. Skutkowała bowiem znacznym wzrostem jej przychodów z tytułu sprzedaży produktów na terenie Niemiec. Wartość obrotu Spółki z tytułu sprzedaży produktów do Niemiec, zrealizowanego za pośrednictwem spółki niemieckiej, do dnia zawarcia powyższej ugody była duża. Podkreślić również należy, że jest to pierwsze odszkodowanie jakie Wnioskodawca winny jest wypłacić spółce niemieckiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00