Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2008, sygn. ILPP2/443-644/08-2/GZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-644/08-2/GZ

Czy zgodne z prawem jest wystawienie przez Firmę X faktury w imieniu Spółki jako sprzedawcy, z powołaniem się na pełnomocnictwo udzielone przez Spółkę jako sprzedawcę do zawierania umów sprzedaży i wystawienia w imieniu sprzedawcy faktury VAT na nabywcę samochodu, na warunkach umowy agencyjnej między Spółką a Firmą X i w ramach systemu numerowania faktur wystawianych przez Firmę X w imieniu i na rzecz kolejnych sprzedawców, przy użyciu kilku odrębnych serii w sposób przedstawiony w stanie faktycznym?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2008 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 14 lipiec 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, (dalej jako Spółka) planuje w roku 2008 udział w aukcjach samochodowych organizowanych przez Firmę X. W ramach tych aukcji Spółka zamierza sprzedawać samochody. W tym celu planuje zawrzeć z Firmą X umowę agencyjną, na mocy której firma ta posiadać będzie pełnomocnictwo Spółki do zawarcia umowy sprzedaży samochodu w imieniu i na rzecz Spółki z tym z uczestników aukcji, który zaproponuje najwyższą cenę. W ramach prowadzonych aukcji Firma X będzie występować w stosunku do nabywcy samochodu jako podmiot działający w imieniu i na rzecz Spółki, jako sprzedawcy samochodu. Licytację prowadzoną przez Firmę X wygra ten podmiot, którego oferta zostanie wywołana trzykrotnie i nie zostanie zgłoszona nowa oferta z kolejnym przystąpieniem (czyli z wyższą ceną). W rezultacie, podmiot taki otrzyma przybicie, a wszystkie płatności staną się dla tego podmiotu natychmiast wymagalne. Prawo własności samochodu przejdzie na taki podmiot po zapłaceniu ceny. Po zakończeniu licytacji podmiot będzie zobowiązany do podpisania umowy sprzedaży samochodu. Umowę sprzedaży, jak wskazano, zawierać będzie Firma X, działając w imieniu i na rzecz Spółki jako jej pełnomocnik. Podstawą współpracy między Spółką jako sprzedawcą a Firmą X jako agentem będzie umowa agencyjna, na mocy której Firma X posiadać będzie pełnomocnictwo do zawarcia umowy sprzedaży samochodu w imieniu i na rzecz Spółki z tym z uczestników aukcji, który zaproponuje najwyższą cenę. Na podstawie umowy agencyjnej zawieranej każdorazowo między Firmą X a Spółką, Firma X zostanie także upoważniona do wystawiania faktury VAT w imieniu Spółki z tytułu sprzedaży samochodu dokonanej na aukcji w wyniku przybicia ceny na rzecz podmiotu, który wylicytował najwyższą cenę. Wzór faktury stanowi załącznik nr 1 do wniosku i wskazuje jednoznacznie, że faktura taka określa Spółkę jako sprzedawcę, a Firma X określona zostanie w treści wzoru faktury jako podmiot, który wystawił fakturę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00