Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2008, sygn. ILPP1/443-864/08-2/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-864/08-2/AT

UZASADNIENIE


W dniu 15 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów usług w zakresie stawki podatku VAT przy dostawie lokalu mieszkalnego wraz z garażem/miejscem postojowym oraz komórką lokatorską.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m. in. budowy budynków mieszkalnych, w których wyodrębnia własność poszczególnych lokali mieszkalnych, a które następnie sprzedaje klientom. Wraz ze sprzedażą lokalu mieszkalnego następuje sprzedaż garażu (miejsca postojowego) i komórki lokatorskiej, tj. sprzedaż praw do wyłącznego korzystania z nich, jako części wspólnych nieruchomości. Lokale mieszkalne będące przedmiotem sprzedaży spełniają definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Wraz z nabyciem prawa własności do lokali mieszkalnych, nabywcy będą mieli możliwość zakupu garaży i/lub miejsc postojowych (jednego lub więcej), przy czym przez garaż należy rozumieć wydzielone z części podziemnej budynku mieszkalnego fragmenty powierzchni budynku, oddzielone ścianami metalowymi lub murowanymi, które są ścianami trwałymi i zamykaną na klucz bramą wjazdową. Przez miejsce postojowe należy rozumieć wydzielone z części podziemnej budynku mieszkalnego fragmenty powierzchni budynku nie oddzielone ścianami ani bramą wjazdową.

Nie ma możliwości zakupu garaży/miejsc postojowych przez osoby, które nie nabywają jednocześnie prawa własności lokalu mieszkalnego. Przedmiotowe garaże/miejsca postojowe w garażach są integralną częścią urządzeń związanych z budynkiem mieszkalnym. Garaże/miejsca postojowe znajdują się w podziemiach budynku, a miejsca postojowe również na powierzchni terenu przynależnego do budynku i nie stanowią odrębnych obiektów. Co do zasady powierzchnia garażu/miejsca postojowego nie będzie przekraczać połowy całkowitej powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, w skład którego będą wchodzić, przy czym w wyjątkowych przypadkach, gdy wraz z lokalem mieszkalnym o niewielkiej powierzchni całkowitej nabywana będzie większa niż 1 ilość garaży/miejsc postojowych ich łączna powierzchnia może przekroczyć 50% powierzchni użytkowej mieszkania. Ponadto, należy wskazać, że przedmiotowe garaże będą traktowane jako pomieszczenia przynależne do lokalu mieszkalnego, dla którego zostanie ustanowiona odrębna własność. Garaże/miejsca postojowe stanowią część nieruchomości wspólnej w budynku mieszkalnym (a nie odrębny lokal użytkowy). W chwili sprzedaży lokalu mieszkalnego są one przyznawane lokatorowi w drodze podziału do korzystania z wyłączeniem innych lokatorów w celu parkowania pojazdu. Garaże/miejsca postojowe są wyłącznie sposobem korzystania z części udziału lokatora we współwłasności budynku. Nie stanowią przedmiotu odrębnej własności, a stanowią prawo związane z zakupionym lokalem mieszkalnym niemogącym być przedmiotem oddzielnego obrotu. Również komórki lokatorskie w związku ze sprzedażą lokalu mieszkalnego przyznawane są nabywcom nie jako sprzedaż prawa własności do nich, ale jako prawo do wyłącznego korzystania z części wspólnej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00