Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2008, sygn. IP-PP2-443-463/07-4/ASi, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-463/07-4/ASi

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2007r. (data wpływu 17 października 2007 r.), uzupełnione pismem z dnia 03.01.2008r. (data wpływu 07.01.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie miejsca świadczenia usług finansowych zgodnie z umową zawartą poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie środki pieniężne przekazano z rachunku bankowego prowadzonym przez bank mający siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polski - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2007r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi otrzymania pożyczki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W październiku 2007r. Wnioskodawcą zawarł - jako pożyczkobiorca poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (RP) umowę pożyczki z pożyczkodawcą mającym siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Przekazanie środków pieniężnych nastąpiło przelewem z rachunku bankowego pożyczkodawcy znajdującego się w kraju jego siedziby (RP).

W związku z zaistniałym stanem faktycznym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku, gdy udzielającym pożyczki podmiotem jest podmiot prowadzący działalność m. in. pośrednictwa finansowego w tym także udzielania pożyczek (kredytów), który jest zarejestrowany w kraju siedziby (tu Rzeczpospolita Polska) dla potrzeb podatku VAT, w przedmiotowej kwestii, tj. podlegania podatkowi od czynności cywilnoprawnych pomimo, że ze względu na treść art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej (VAT) z tytułu świadczenia tego typu usługi jest jej nabywca tu pożyczkobiorca?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00