Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2008, sygn. IP-PB3-423-349/07-2/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-349/07-2/IK

Stosownie do treści art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz umowy polsko węgierskiej, Wnioskodawca, dokonując wypłat odsetek i dyskonta od papierów wartościowych o których mowa we wniosku, nabytych przez węgierskie fundusze inwestycyjne, jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 10 % tych odsetek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki S.A., przedstawione we wniosku z dnia 15.10.2007r. (data wpływu 17.10.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 6 ust. 1 pkt 10 oraz art. 26 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.10.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 6 ust. 1 pkt 10 oraz art. 26 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Bank S.A. (dalej: Bank) w zakresie swojej działalności jest Bankiem depozytariuszem dłużnych papierów wartościowych (obligacji i bonów skarbowych) emitowanych przez Skarb Państwa, będących własnością zagranicznych funduszy inwestycyjnych z siedzibą na Węgrzech. W tych okolicznościach, Bank podaje, że co do zasady byłby płatnikiem w rozumieniu art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatku pobieranego u źródła z tytułu odsetek i dyskonta należnych osobie zagranicznej (nierezydentowi), wypłacanych przez Bank od tych papierów. W przedmiotowym jednak stanie faktycznym dochody z tytułu odsetek i dyskonta od skarbowych papierów wartościowych wypłacane są przez Bank na rzecz zagranicznych funduszy inwestycyjnych z siedzibą na Węgrzech, które to fundusze dokonały, zgodnie z art. 253 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych notyfikacji do Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczącej zamiaru zbywania jednostek uczestnictwa na terenie Polski. Komisja nie sprzeciwiła się temu zamiarowi, wobec czego Fundusze, po upływie terminu, o którym mowa w art. 253 ust. 5 ww. ustawy, rozpoczęły dystrybucję jednostek w Polsce. Tym samym Komisja potwierdziła, że fundusze zagraniczne z siedzibą na Węgrzech, o których mowa w niniejszym wniosku, są funduszami zagranicznymi w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o funduszach inwestycyjnych, których działalność na terenie Polski regulują przepisy tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00