Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2008, sygn. IP-PB3-423-170/08-2/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-170/08-2/PS

Czy w przedstawionej sytuacji powstaje obowiązek naliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku u źródła od wynagrodzenia przekazywanego kontrahentowi od opłat z tytułu wykonywania umowy na udzielenie licencji na oprogramowanie F s, jeżeli umowa ta:

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 03.01.2008r. (data wpływu 07.01.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 12 umowy z dnia 24 czerwca 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatku od dochodów i majątku (Dz. U. z 1994 r., Nr 47, poz. 189; dalej umowa polska- czeska) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.01.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego postanowienia art. 12 umowy z dnia 24 czerwca 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatku od dochodów i majątku (Dz. U. z 1994 r., Nr 47, poz. 189).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Strona jest osobą prawną - prowadzącą działalność w branży usług telekomunikacyjnych, w szczególności w zakresie usług s. W dniu 1 kwietnia 2004 r zawarta została umowa na udzielenie licencji na oprogramowanie F s, pomiędzy Stroną, a kontrahentem mającym siedzibę na terytorium Czech.

Zgodnie z pkt. 2.1 umowy jej przedmiotem jest udzielenie licencji na użytkowanie oprogramowania realizującego usługi s do sieci stacjonarnej (F s). Oprogramowanie to jest wykorzystywane do realizacji usług F s w Polsce na rzecz operatorów telekomunikacyjnych. Na podstawie pkt 3.1 umowy Strona ponosi opłaty na rzecz kontrahenta w wysokości 0,15 PLN (piętnaście groszy) za każdą poprawnie przygotowaną wiadomość s przez ten system, w danym miesiącu kalendarzowym. Strona wskazuje, iż analizując jedynie zapisy słowne umowy prawdziwe jest twierdzenie, iż jej przedmiotem jest udzielenie licencji na użytkowanie wyłącznie egzemplarza programu komputerowego na potrzeby Wnioskodawcy, a płatność jest ustalona za korzystanie z oprogramowania. W praktyce umowa ta realizowana jest w ten sposób, że Strona wykorzystuje oprogramowanie do tego, aby klienci - firmy telekomunikacyjne mogły przekonwertować tekst s i wysłać go do sieci stacjonarnych. Przychód realizowany jest, więc generalnie nie ze sprzedaży oprogramowania, czy realizacji praw majątkowych, ale z wykorzystania programu w działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00