Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2008, sygn. IP-PP2-443-434/08-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-434/08-2/MK

Czy celem zastosowania preferencyjnej stawki 0 % VAT w eksporcie towarów oraz dokonania korekty podatku należnego z tytułu eksportu odprowadzonego według stawki lokalnej, Spółka może skorzystać z następujących alternatywnych dokumentów (łącznie): 1. kserokopia SAD potwierdzona przez Urząd Celny wywozu (tj. Urząd Celny wewnętrzny - Urząd Celny w Pruszkowie). Potwierdzenie dotyczy faktu, że procedura wywozu w stosunku do konkretnych (zindywidualizowanych) towarów została rozpoczęta w tym właśnie urzędzie; 2. dokument importowy sporządzony w Urzędzie Celnym właściwym dla importera (właściwy Urząd Celny w Szwajcarii), na którym wykazany jest import tych konkretnych (zindywidualizowanych) towarów;

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2008 r. (data wpływu 05 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania preferencyjnej stawki 0% VAT w eksporcie towarów oraz dokonania korekty podatku należnego z tytułu eksportu odprowadzonego według stawki lokalnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 marca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania preferencyjnej stawki 0% VAT w eksporcie towarów oraz dokonania korekty podatku należnego z tytułu eksportu odprowadzonego według stawki lokalnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony stan faktyczny.

X Sp. z o.o., (dalej w tekście jako X lub Spółka), w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, dokonała eksportu towarów do Szwajcarii w okresie kwiecień-grudzień 2006r. Odbiorcą towarów była spółka z grupy, tj. X D AG z siedzibą w Szwajcarii. Zgodnie z przepisem art. 161 ust, 5 rozporządzenia rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (dalej jako WKC), Urzędem Celnym, w którym przedmiotowe towary zostały zgłoszone do procedury wywozu był Urząd Celny w Pruszkowie (dalej jako Urząd Celny wywozu). Ostatnim Urzędem Celnym zanim towary opuściły obszar celny Unii Europejskiej (dalej jako UE) był niemiecki Urząd Celny w Łorrach (dalej jako Urząd Celny wyprowadzenia). W związku z tym, iż Spółka na dzień złożenia deklaracji w podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym dokonano wywozu, jak również na dzień złożenia deklaracji za miesiąc następny, była w posiadaniu jedynie kopii jednolitych dokumentów administracyjnych (SAD), na podstawie których wywóz towarów został dokonany, dla przedmiotowych transakcji zostały zastosowane stawki właściwe dla dostawy towaru na terytorium kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00