Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2008, sygn. IP-PP2-443-557/08-2/SAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-557/08-2/SAP

Czy wyżej opisane usługi stanowiące dla Banku import usług są usługami elektronicznymi w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu stawką 22% czy też są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 załącznik nr 4 poz. 3 w związku z art. 8 ust. 3 ustawy jako usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Banku ........, przedstawione we wniosku z dnia 04 marca 2008 r. (data wpływu 31 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy korzystanie przez Bank z usług firm brokerskich w celu zawierania transakcji na rynku pieniężnym przy wykorzystaniu platformy teleinformatycznej mieści się w definicji usług elektronicznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy korzystanie przez Bank z usług firm brokerskich w celu zawierania transakcji na rynku pieniężnym przy wykorzystaniu platformy teleinformatycznej mieści się w definicji usług elektronicznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Bank korzysta z usług firm brokerskich, które mają siedzibę w innych krajach Unii Europejskiej. Usługi firm brokerskich polegają na pośrednictwie w zawieraniu transakcji na rynku pieniężnym (walutowym, derywatów, papierów dłużnych). Znaczna część tych transakcji polega na kupnie/sprzedaży walut. Firmy brokerskie dostarczają interfejs w postaci platformy teleinformatycznej umożliwiającej zautomatyzowane zawieranie takich transakcji. Na dostarczonej platformie dealer może dokonywać zleceń kupna/sprzedaży on-line. W praktyce wygląda to w ten sposób, że na ekranie monitora dealera pojawia się oferta kupna EURO od innego banku - użytkownika platformy za USD po cenie np. 1,2222, którą to ofertę dealer Banku może przyjąć i zrealizować transakcję. Inne banki, instytucje, które są użytkownikami składają zatem swoje oferty, co powoduje, że możliwy staje się obrót walutami bądź instrumentami finansowymi. Różnica między usługami tych firm polega na innej funkcjonalności platform i układów interfejsów w efekcie składania i realizowania zleceń. Zlecenia składane są przez uczestników głosowo bądź elektronicznie poprzez wciśnięcie odpowiednio komendy b lub a (w ten sposób oferowane są również kwoty po jakich dealer sprzeda lub kupi np. walutę). Dostawcy usług zapewniają zatem, uczestnikom możliwość kojarzenia ofert (tworząc de facto rynek obrotu danymi instrumentami) obciążając Bank jako usługobiorcę kosztami prowizji od ilości dokonanych transakcji lub dokonanego w ciągu danego okresu wolumenu obrotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00