Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2008, sygn. IP-PB3-423-1091/08-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-1091/08-2/KB

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup akcji:

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08.07.2008r. (data wpływu 10 lipca 2008r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2008r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przestawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka będąca polskim rezydentem podatkowym, zamierza nabyć 100% akcji innej polskiej spółki (Spółka zależna). Spółka zamierza sfinansować zakup akcji pożyczką zaciągniętą od spółki holenderskiej należącej do tej samej grupy kapitałowej. Pożyczka zostanie udzielona na czas nieokreślony, jako forma finansowania długoterminowego. Spłata pożyczki będzie podporządkowana, tzn. pożyczka będzie spłacana po zaspokojeniu bieżących długów Spółki wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. Przekazanie środków będących przedmiotem pożyczki nastąpi poprzez faktyczny przepływ środków z rachunku pożyczkodawcy na rzecz Spółki (w tym przypadku Spółka następnie zapłaci tymi środkami za nabywane akcje) lub Spółka będzie mogła zażądać, żeby środki zostały przelane bezpośrednio na konto zbywcy akcji, jako płatność ceny za nabyte akcje. Wynagrodzenie z tytułu pożyczki będzie wypłacane w postaci odsetek, naliczanych rocznie. Istnieje możliwość, że odsetki będą kapitalizowane. Wysokość odsetek będzie ustalona na poziomie rynkowym, w oparciu o analizę przeprowadzoną przez niezależnego doradcę. Pożyczka zostanie udzielona przez spółkę będącą bezpośrednim udziałowcem akcjonariusza Spółki (tzn. przez Spółkę babkę). Pożyczkodawca nie będzie bezpośrednim podmiotem siostrzanym wobec Spółki, tzn. nie zajdzie sytuacja, w której jakikolwiek podmiot posiadały nie mniej niż 25% akcji/udziałów zarówno w kapitale pożyczkodawcy jak i w kapitale Spółki. Następnie rozważane jest przejęcie przez Spółkę nabytej Spółki zależnej w drodze uproszczonego połączenia spółek w trybie art. 515 kodeksu spółek handlowych, tj. bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki z uwagi na fakt posiadania już 100 % akcji spółki zależnej (Spółka nie emitowałaby więc kapitału sama dla siebie). W rezultacie Spółka przejmie wszystkie składniki majątku Spółki zależnej, a akcje Spółki zależnej posiadane przez Spółkę zostaną unicestwione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00