Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2008, sygn. IPPB3/423-1288/08-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1288/08-2/AJ

Jak należy dokonać podziału przychodów i kosztów uzyskania przychodów dotyczących przekształcenia sp. z o.o. w spółkę komandytową aby prawidłowo ustalić w tym miesiącu dochód wspólnika spółki komandytowej, będącego osobą prawną ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.07.2008 r. (data wpływu 29.07.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie metodologii ustalenia dochodu wspólnika spółki komandytowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.07.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie metodologii ustalenia dochodu wspólnika spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik, będący osobą prawną (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która w wyniku uchwały wspólników ma zostać przekształcona w spółkę komandytową w trybie art. 551 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych i kontynuować dalszą działalność w tej formie. Na skutek przekształcenia majątek spółki kapitałowej (przekształcanej) wejdzie w całości w skład majątku spółki komandytowej (przekształconej) i nie nastąpi jakiekolwiek (formalne lub faktyczne) uszczuplenie majątku spółki z o.o, (a tym samym późniejszego majątku spółki komandytowej). Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanie się spółką komandytową z chwilą wpisu spółki komandytowej do Krajowego Rejestru Sądowego (dzień przekształcenia). Jednocześnie Sąd Rejestrowy z urzędu wykreśli spółkę przekształcaną - spółkę z o.o. na podstawie art. 553 § 3 kodeksu spółek handlowych udziałowcy spółki ograniczoną odpowiedzialnością uczestniczący w przekształceniu staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki komandytowej. Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obejmujący wkłady wniesione na pokrycie określonych udziałów w spółce z o.o. w momencie przekształcenia stanie się wkładami wspólników spółki komandytowej. W wyniku dokonanego przekształcenia nastąpi kontynuacja bytu prawnego podmiotu przekształcanego i zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Podmiot przekształcany - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z art. 2 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. u. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 ze zm.). Podmiot przekształcony - spółka komandytowa ma również wynikający z ustawy o rachunkowości obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00