Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2008, sygn. IPPB2/415-1344/08-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-1344/08-2/JK

UZASADNIENIE

W dniu 18.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem, posiadający ustawową wspólność majątkową nabyli w drodze darowizny działkę niezabudowaną w dniu 23.01.2008 r. Działkę tę sprzedano w dniu 19.08.2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochód uzyskany w wyniku sprzedaży nieruchomości przez małżonków nie posiadających rozdzielności majątkowej, będących we wspólnocie małżeńskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychód osiągnięty przez małżonków posiadających wspólność majątkową nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Małżonkowie posiadają ustawową wspólność majątkową bez żadnych ograniczeń, sprzedaż nastąpiła w wykonaniu obojga małżonków łącznie, podmiotem przychodu ze sprzedaży byli zatem oboje małżonkowie łącznie, nie ma więc możliwości ustalenia udziałów w przychodzie każdego z małżonków oddzielnie. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w art. 43 § 1 co prawda definiuje, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, ale nie jest to w żaden sposób równoznaczne z tym, że można podzielić wartość majątku wspólnego po połowie, ponieważ już § 2 tego artykułu mówi, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Tak więc wspólność ustawowa oznacza jedynie, że posiadaczami majątku wspólnego są obydwoje małżonkowie bez rozgraniczania jakiejkolwiek części posiadania przez poszczególnych małżonków i jedynie dla ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustalenia w jakim stopniu przyczynił się do powstania tego majątku, co wcale nie oznacza, że ktokolwiek, nawet Urząd Skarbowy mógłby tego dokonać. To prawo zgodnie z art. 43 § 2 KRO przysługuje tylko i wyłącznie jednemu z małżonków. Poza tym wspólność ustawowa małżeńska zaliczana jest do wspólności łącznej, bezułamkowej, bezudziałowej, przez co należy rozumieć, że żaden z małżonków nie ma określonego w ułamku udziału w majątku wspólnym. Skoro więc nieruchomość objęta była wspólnością majątkową małżeńską, to przychód wchodzi w skład wspólności majątkowej małżeńskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00