Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2009, sygn. ITPB1/415-756/08/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-756/08/MM

1. Czy należy prowadzić imienną ewidencję osób korzystających z przewozu?
2. Czy sposób ustalania wartości świadczeń w naturze podlegających opodatkowaniu przedstawiony we wniosku - jest poprawny?
3. Czy należy ustalić przychód z tytułu świadczeń w naturze za okres korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego, bądź za okres choroby, a także w przypadku korzystania przez pracownika z własnego transportu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2008 r. (data wpływu 8 grudnia 2008 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów pracowników z tytułu nieodpłatnych świadczeń - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów pracowników z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą i świadczy usługi w branży okrętowej nie tylko na terenie Polski, ale również na terenie Niemiec, co wiąże się z oddelegowywaniem pracowników i zleceniobiorców poza granice kraju. Wnioskodawca wziął w leasing operacyjny samochód dziewięcioosobowy w celu dowożenia tych osób z miejsca zakwaterowania (wszystkie osoby zamieszkują w tym samym miejscu) do pracy i z powrotem na terenie Niemiec oraz na trasie Polska-Niemcy-Polska (dojazd i zjazd z kontraktu oraz zjazdy na weekendy). Powroty do kraju na weekendy pojazdem służbowym są dobrowolne (nie ma zapisu mówiącego o ilości zjazdów w miesiącu). W związku z korzyścią, jaką czerpią z tego tytułu oddelegowane osoby powstaje świadczenie nieodpłatne, będące dla nich przychodem do opodatkowania. W umowach o pracę, regulaminie wynagradzania oraz w umowach zlecenia zamieszczono zapis, że pracodawca zapewnia i ponosi koszty transportu, o których mowa powyżej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00