Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2009, sygn. ITPB1/415-746/08/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-746/08/WM

Czy spółka jawna może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu za 2008 rok:
- koszty dotyczące funkcjonowanie wniesionego przedsiębiorstwa osoby fizycznej;
- odpis aktualizujący.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2008 r. (data wpływu 5 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej kosztów funkcjonowania wniesionego przedsiębiorstwa oraz odpisu aktualizacyjnego utworzonego na należność wniesioną do spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej kosztów funkcjonowania wniesionego przedsiębiorstwa oraz odpisu aktualizacyjnego utworzonego na należność wniesioną do spółki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 1 stycznia 2008 r. do istniejącej spółki jawnej wniósł Pan jako wkład rzeczowy całe przedsiębiorstwo osoby fizycznej, rozumiane jako zorganizowana całość w myśl art. 55 (1) Kodeksu cywilnego. Na podstawie art. 93a § 2 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa doszło do sukcesji praw i obowiązków w zakresie podatków wnoszonego przedsiębiorstwa na rzecz spółki jawnej. W 2008 r. spółka jawna ujęła w swoich księgach nieliczne koszty funkcjonowania wniesionego przedsiębiorstwa, które dotyczyły 2007 r., ale zostały stwierdzone na podstawie otrzymanych faktur po dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2007 r. przedsiębiorstwa wniesionego do spółki jawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00