Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2009, sygn. ITPB1/415-731/08/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-731/08/MR

Czy sporządzając rachunek zysków i strat metodą porównawczą Spółka może ustalać dochód z działalności gospodarczej zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2008 r. (data wpływu 2 grudnia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 16 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości ustalenia dochodu z działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości ustalenia dochodu z działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka jawna), do 31 grudnia 2004 r. prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od 1 stycznia 2005 r. Spółka prowadzi księgi handlowe ponieważ jej przychody za 2004 r. przekroczyły kwotę określoną w euro w przepisach o rachunkowości. Sporządza rachunek zysków i strat w wersji porównawczej wszystkie zakupy księguje w koszty. W związku z tym sporządza remanent materiałów, wyrobów gotowych i produkcji w toku cztery razy w roku, na koniec kwartałów. Dochód z działalności na koniec poszczególnych miesięcy Spółka ustala jako różnicę między przychodem, a kosztami uzyskania na koniec miesięcy kończących kwartały powiększoną lub pomniejszoną o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego danego kwartału. Tak ustalony dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00