Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2009, sygn. ITPB1/415-759/08/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-759/08/MM

Czy podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości oraz udziału w gruncie należy opłacić według zasad opodatkowania obowiązujących do 31 grudnia 2006 roku, tzw. starych zasad, czy według zasad obowiązujących od 31 grudnia 2006 roku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2008 roku (data wpływu 8 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży lokali wyodrębnionych z budynku usługowo-mieszkalnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2008 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży lokali wyodrębnionych z budynku usługowo-mieszkalnego.

Z uwagi na to, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem nr ITPB1/415-759/08-2/MM wezwano Wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku poprzez doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym z dnia 3 lutego 2009 r. przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, małżonka Pana również prowadzi odrębną działalność gospodarczą.

Dnia 4 listopada 2004 roku nabył Pan wraz z małżonką od Gminy - na podstawie aktów notarialnych - prawo wieczystego użytkowania dwóch działek budowlanych pod zabudowę usługowo-mieszkalną. Do chwili obecnej nie nastąpiło przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności. Dnia 21 czerwca 2007 roku uzyskał Pan pozwolenie na budowę budynku usługowo-mieszkalnego na ww. działkach. Dnia 23 lipca 2007 roku wydzierżawił Pan od Gminy grunt przylegający do wcześniej kupionych działek w celu lepszego zagospodarowania terenu wokół budynku. Budynek usługowo-mieszkalny został oddany do użytku w 2008 roku i w najbliższym czasie zamierza Pan sprzedać znajdujące się w tym budynku lokale mieszkalne wraz z udziałem w gruncie. Przed dokonaniem sprzedaży dla każdego lokalu zostanie założona odrębna księga wieczysta. Z pisma wyjaśniającego wynika, że budynek usługowo-mieszkalny przekroczył granice działki dzierżawionej, ale nie nastąpiło to z Pana winy umyślnej, gdyż było skutkiem złego podziału działek przez gminę, co potwierdza również zapis widniejący w akcie notarialnym dotyczącym zakupu działki dzierżawionej. Dnia 22 grudnia 2008 roku na podstawie aktu notarialnego wykupił Pan od gminy dzierżawioną działkę. Obecnie działka ta jest w użytkowaniu wieczystym. Działki zostały połączone i jest dla nich założona jedna księga wieczysta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00