Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2009, sygn. ITPB2/415-180/09/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-180/09/BK

Ulga rehabilitacyjna - opłata za pobyt w Domu Pomocy Społecznej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2009 r. (data wpływu 16 lutego 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 kwietnia 2009 r. (wpływ dnia 20 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej opłat za pobyt w domu opieki społecznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2009 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej opłat za pobyt w domu opieki społecznej.

Pismem z dnia 15 kwietnia 2009 r. Nr ITPB2/415-180/09-2/BK wezwano Panią do usunięcia braków formalnych złożonego wniosku. Braki wykazane w wezwaniu uzupełniono pismem z dnia 17 kwietnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Mąż Pani jest osobą niepełnosprawną, zaliczoną do I grupy inwalidztwa, całkowicie bezwładny, chory na stwardnienie rozsiane. Potrzebuje stałej opieki w każdej czynności życiowej, przez całą dobę. Stałą opiekę, niezbędną mężowi do egzystencji może zapewnić jedynie placówka specjalizująca się w opiece nad przewlekle, somatycznie chorymi. Taką placówką jest Dom Pomocy Społecznej, który zapewnia mieszkańcom całodobową opiekę oraz zaspokaja potrzeby opiekuńcze, polegające na udzieleniu pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacji oraz pomocy w załatwianiu spraw osobistych. Placówka ta posiada wyposażony gabinet, zapewniający osobom z tym schorzeniem pełny zakres ćwiczeń rehabilitacyjnych. Za pobyt męża w placówce ponosi Pani ze swoich dochodów odpłatność za opiekę i potrzeby bytowe z tym, że wydatki o charakterze bytowym w 70% pokrywane są z renty Pani męża. Nadmienia Pani, iż dochody męża nie przekraczają kwoty 9.120 zł. Dodatkowo posiada Pani dokumenty stwierdzające poniesienie wydatków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00