Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2009, sygn. ITPB2/415-645/09/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-645/09/ENB

Jak będzie opodatkowane wynagrodzenie z tytułu pracy wykonwanej 1 tydzień w Polsce i 3 tygodnie w RFN?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2009 r. (data wpływu 30 lipca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 września 2009 r. (data wpływu 10 września 2009 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej na terenie Polski i Republiki Federalnej Niemiec jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej na terenie Polski i Republiki Federalnej Niemiec.

W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Posiada Pani polskie obywatelstwo i zawarła Pani małżeństwo z obywatelem Republiki Federalnej Niemiec mającym tam miejsce zamieszkania. Wykonuje Pani pracę na terytorium Polski w ramach stosunku pracy. Jako małżonka obywatela Niemiec dysponuje Pani pozwoleniem na pobyt, jak też stosownym pozwoleniem umożliwiającym podejmowanie i wykonywanie pracy na terytorium Niemiec. Zamierza Pani zamieszkiwać u małżonka w Niemczech i w związku z tym złożyła Pani wniosek w zakładzie pracy o umożliwienie wykonywania pracy w formie telepracy. Telepraca ma mieć charakter wahadłowy, tzn. 3 tygodnie w miesiącu praca będzie wykonywana na terenie Niemiec, a jej efekty będą przekazywane pracodawcy za pomocą środków telekomunikacji elektronicznej, natomiast 1 tydzień w miesiącu praca będzie wykonywana bezpośrednio w Polsce, w siedzibie pracodawcy. Wskazana forma wykonywania pracy nie jest oddelegowaniem pracownika do innego państwa. Nie osiąga Pani i nie zamierza osiągać na terytorium Niemiec dochodów z żadnego innego stosunku pracy lub z jakichkolwiek innych źródeł. Obecnie centrum Pani interesów życiowych znajduje się w Polsce. W Polsce też znajduje się Pani rodzina, tu także istnieją wszelkie inne powiązania rodzinne i towarzyskie. W Polsce posiada Pani mieszkanie oraz inne nieruchomości z których czerpie Pani dodatkowe dochody. Również w Polsce posiada Pani rachunek bankowy na który wpływa wynagrodzenie ze stosunku pracy. W Polsce odprowadzane sa składki na ubezpieczenie społeczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00