Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2009, sygn. ITPB1/415-689/09/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

W jakim kraju Wnioskodawca powinien płacić podatek dochodowy oraz czy urząd innego kraju może żądać od Wnioskodawcy zamknięcia firmy w Polsce, a otwarcia jej w Niemczech?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2009 r. (data wpływu 3 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Niemiec - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Niemiec.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od 2004 r. prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, w zakresie usług budowlanych. Jako jednoosobowa firma wykonuje usługi na terenie Niemiec. Odbiorca faktury jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT. Wnioskodawca płaci podatek w formie ryczałtu do polskiego urzędu skarbowego. Niemiecki urząd skarbowy żąda, ażeby Wnioskodawca zapłacił w Niemczech podatek dochodowy. Za 2006 i 2007 rok wyliczył zaległy podatek bez znajomości dochodów Wnioskodawcy. Poza tym, zajął stanowisko, że polski urząd powinien zwrócić Wnioskodawcy zapłacony podatek oraz zmusza go do zapłacenia podatku wraz z odsetkami. Wnioskodawca nie pracuje w Niemczech cały czas, wyjeżdża tylko na zlecenia. Niemiecki urząd skarbowy domagał się od Wnioskodawcy złożenia zeznania rocznego oraz zapłaty zaległych podatków od 2006 r., które on zapłacił już w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00