Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2009, sygn. ITPB3/423-511/09/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-511/09/PS

Dotyczy portącalnoścci kosztów z tytułu wypłacanych kontrahentom bonusów pieniężnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2009 r. (data wpływu 10 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potrącalności kosztów z tytułu wypłacanych kontrahentom bonusów pieniężnych - jest prawidłowe, o ile Spółka prawidłowo ujmuje przedmiotowe wydatki w księgach rachunkowych.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2009 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potrącalności kosztów z tytułu wypłacanych kontrahentom bonusów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka rozprowadza na obszarze Polski maszyny, urządzenia oraz elektronarzędzia. W tym celu Jednostka współpracuje z podmiotami świadczącymi usługi dystrybucji sprzedawanych przez nią wyrobów. Ustalenia handlowe zawarte z tymi podmiotami przewidują możliwość uzyskania przez nie bonusów rocznych (premii) uwarunkowanych zrealizowaniem określonego pułapu obrotu w przyjętym okresie rozliczeniowym. Przekroczenie kwotowo ustalonego w umowie pułapu obrotu uprawnia kontrahenta do kwotowo określonej premii. Wysokość pułapów i premii ustalana jest indywidualnie dla każdego kontrahenta. Taki system premiowana kontrahentów ma na celu wzmocnienie więzi gospodarczych z kontrahentami i stworzenie korzystnych warunków do kontynuacji i rozwijania współpracy w przyszłości. Bonusy (premie) są wypłacane na podstawie faktur VAT dostarczanych przez kontrahentów Spółce po zakończeniu roku, z którego obroty stanowią podstawę do ich naliczania. Faktury te niejednokrotnie mają datę wystawienia i datą sprzedaży lub tylko datę sprzedaży z roku, w którym został zrealizowany obrót, będący podstawą ich naliczania. Koszty bonusów (premii) są traktowane przez Spółkę jako koszty pośrednie, tj. nie pozostające w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami i ujmowane w księgach rachunkowych i kosztach uzyskania przychodu w następujący sposób:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00