Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2009, sygn. ITPB2/415-739/09/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-739/09/IB

Czy Wnioskodawczyni jest obowiązana rozliczyć w Polsce kwotę odszkodowania otrzymaną po śmierci męża od angielskiej prywatnej instytucji ubezpieczeniowej z tytułu ubezpieczenia armatorskiego armatora angielskiego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2009 r. (data wpływu 7 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia armatorskiego po zmarłym małżonku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia armatorskiego po zmarłym małżonku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wdowa po marynarzu, który zmarł na statku (ostry zawał serca) zarządzanym przez armatora z faktycznym zarządem w Wielkiej Brytanii otrzymała w 2009 r. odszkodowanie od angielskiej prywatnej instytucji ubezpieczeniowej. Odszkodowanie to zostało uzyskane z tytułu ubezpieczenia armatorskiego ww. angielskiego armatora w związku z zaistnieniem ww. zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. Zmarły marynarz wykonywał pracę najemną na statku zarządzanym przez angielskiego armatora w oparciu o zawartą umowę o pracę. Armator ten był finalnym pracodawcą zmarłego i wypłacał mu wynagrodzenie. Odszkodowanie (compensation) w związku ze śmiercią marynarza zostało wypłacone wdowie z ubezpieczenia armatorskiego, którym marynarz był objęty przez wzgląd na fakt wykonywania pracy najemnej na statkach u ww. armatora. Był on ubezpieczony przez armatora na zasadach określonych w układzie zbiorowym pracy (ITF Collective Bargaining Agreement), którym objęty był statek, na którym wykonywał pracę. Zmarły mąż Wnioskodawczyni był objęty angielskim obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, ale jako wdowa po zmarłym nie otrzymała żadnych świadczeń z tytułu śmierci męża z ww. systemu ubezpieczeń społecznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00