Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2009, sygn. IBPBI/2/423-1236/08/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1236/08/MO

Czy Spółka prawidłowo zaliczyła powstałą w związku z przekazaniem książek na makulaturę stratę w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 30 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów strat powstałych w związku z przekazaniem książek na makulaturę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania za koszt uzyskania przychodów strat powstałych w związku z przekazaniem książek na makulaturę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność wydawniczą publikując przede wszystkim pozycje z zakresu literatury pięknej oraz podręczniki szkolne. Specyfika działalności wydawniczej oraz wymogi kontrahentów powodują, że wydawca jest zmuszony do dostarczenia książek do punktów w sprzedaży w ilości, które umożliwią ich odpowiednią ekspozycję, gdyż wówczas zwiększa się prawdopodobieństwo ich zbycia oraz osiągnięcia zysków. Poza tym działalność w zakresie sprzedaży książek jest podatna na cykle koniunkturalne - największy popyt występuje w miesiącach wrześniu oraz grudniu. Ponadto, należy mieć na uwadze, że pewne pozycje książkowe czy pozycje pewnych autorów cieszą się większą popularnością jedynie przez relatywnie krótki okres czasu (np. w związku z uzyskaniem przez danego autora nagrody literackiej czy też jego wizytą w Polsce), w związku z czym Spółka stara się wówczas odpowiedzieć na zwiększone zapotrzebowanie w danym momencie, z czym immanentnie wiąże się ryzyko powstania w okresie późniejszym zapasów niechodliwych już książek. Należy także zwrócić uwagę, że ograniczone rozmiary powierzchniowe księgarni powodują także, że w celu możliwości ekspozycji nowości książkowych księgarnie usuwają starsze pozycje. Jednocześnie zgodnie ze zwyczajami handlowymi właściciele księgarni na podstawie umów zawieranych ze Spółką uzyskują prawo do zwrotu towaru o równowartości 20-30% wartości umowy. Oznacza to, że w wyniku zwrotów dokonywanych przez właścicieli księgarni Spółka otrzymuje pozycje książkowe, których zazwyczaj nie jest już w stanie w okresie późniejszym zbyć. Ponadto księgarnie zwracają także część książek, która jest mechanicznie uszkodzona (np. zagięcie krawędzi okładek itp.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00