Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2009, sygn. IBPP3/443-270/09/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-270/09/IK

Opodatkowanie usług wykonywanych poza terytorium Polski.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2009 r. (data wpływu 3 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 czerwca 2009 r. (data wpływu 16 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania usług wykonywanych poza terytorium Polski - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania usług wykonywanych poza terytorium Polski.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 czerwca 2009 r. (data wpływu 16 czerwca 2009 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 5 czerwca 2009 r. znak IBPP3/443-270/09/IK.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną w oparciu o kartę podatkową, jest płatnikiem VAT. Działalność Wnioskodawcy polega na konserwacji i serwisie maszyn do produkcji płyt optycznych produkowanych przez firmę z Niemiec. Wnioskodawca z tą firmą ma podpisaną umowę serwisową od dnia 1 czerwca 2004 r. Umowa ta zobowiązuje Wnioskodawcę do opieki serwisowej maszyn będących u klientów firmy na terenie Polski, jak i sporadycznie na terenie UE. Za tę pracę Wnioskodawca otrzymuje comiesięczne stałe wynagrodzenie (zawarte w umowie), firma wypłaca tą należność na podstawie faktury, którą Wnioskodawca wystawia pod koniec każdego miesiąca. Na fakturze znajduje się jedna pozycja, która jest sumą: wynagrodzenia podstawowego, zwrotu kosztu za telefon, zwrotu kosztów użytkowania samochodu (kilometrówki), hotele jak też diety za każdy dzień pobytu za granicą. Wszystkie koszty są przeliczane na EURO po kursie z dnia płatności, do sumy tych kosztów dolicza się 22% podatku VAT i taką fakturę przesyła się do firmy. Zdarza się, że firma zleca Wnioskodawcy prace serwisowe w siedzibie swojego klienta na terenie UE. Wówczas Wnioskodawca udaje się do wskazanego klienta i wykonuje zlecone prace. Wnioskodawca nie transportuje żadnych części ani innych narzędzi poza granice Polski. Nie rozlicza się również w żaden sposób z klientem zagranicznym, żadne kwestie finansowe pomiędzy klientem a działem serwisu firmy nie są znane Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00